3 ciekawe wydarzenia w Bieszczadach — odkryj je wiosną!

Zamierzasz wiosną wyjechać w podkarpackie góry i chcesz przy okazji bliżej poznać lokalną kulturę? Dobrym pomysłem jest wzięcie udziału w cyklicznych wydarzeniach w Bieszczadach! Na tym terenie są organizowane różnorodne imprezy, w których każdy może uczestniczyć. Dzięki temu można dosłownie „wsiąknąć” w klimat tych gór i poczuć się przez chwilę członkiem lokalnej społeczności. Sprawdź ciekawe atrakcje Bieszczad, w których warto wziąć udział!

Festiwal „ZEW się budzi” — jedna z największych atrakcji dla fanów rockowych wstrząsów

Jeśli nie wiesz, co warto robić w Bieszczadach i uwielbiasz rockową muzykę, koniecznie odwiedź te góry pod koniec maja. W ostatni weekend jest organizowany wyjątkowy festiwal „ZEW się budzi”, który potrwa od piątku 31.05 do soboty 1.06 2024 roku.

Udział w tym wydarzeniu jest płatny. Podczas tego festiwalu rockowego będzie można usłyszeć m.in. Armię, Dr Misio, Dziwna Wiosna, Percival. Gościem specjalnym będzie legenda hiszpańskiego punkrocka zespół Boikot. Z pewnością zagrają kultowe numery, jak i nowsze utwory.

Line up w 2024 roku

W tym roku wydarzenie odbywa się na terenie Leska. Warto się pospieszyć, ponieważ bilety na Lesko festiwal „Zew się budzi” rozchodzą się jak świeże bułeczki!

Czytaj więcej: Jak przygotować się do wyprawy w Bieszczady

Ultrabies Biegi Górski — fantastyczne atrakcje Bieszczad dla koneserów biegów w ekstremalnych warunkach

W tym roku Ultrabies odbędzie się w pomiędzy 10 – 11 Maja

Interesują Cię największe atrakcje w Bieszczadach dla aktywnych osób? Unikalne w skali polskich gór wydarzenie biegowe – UltraBies Biegi Górskie, z pewnością przypadnie Ci do gustu! Zaplanuj weekend w Bieszczadach. To wyjątkowe 2-dniowe wydarzenie, które trwa od 10 do 11 Maja.

To właśnie w Bieszczadach fani biegów górskich mogą sprawdzić swoje możliwości, biorąc udział w wydarzeniu Ultrabies Biegi Górskie. W tym roku, z całą pewnością, trasy są wyjątkowe i bardzo widokowe, łączą tereny od Jezioro Solińskiego aż po połoniny.

W skład UltraBiesa wchodzą następujące trasy:

  • Przebiegły Leszy 10+ km

  • Niestrudzony San 30+ km

  • Zwodnicza Rusałka 44+ km

  • Niezniszczalny Raróg 65+ km

  • Mityczny Bies 130+ km

Podczas wszystkich tras pokonuje się ok. 251 km i 11725 m w przewyższeniu.

Pochodzenie nazw tras

Nazwy biegów wywodzącą się wprost z bieszczadzkiej tradycji. Leszy to w słowiańskiej mitologii demon lasu. Rusałka zamieszkuje bieszczadzkie wody, lasy i pola. San i Bies, według lokalnej legendy, stoczyli ze sobą walkę o górzyste tereny.

X Festiwal Biegu Rzeźnika — ciekawa atrakcja dla fanów długich biegów

Chcesz się sprawdzić w biegu na dalekie odległości? Mamy dla Ciebie kolejny pomysł na weekend w Bieszczadach, kolejne wiosenne wydarzenia w pobliżu Jabłonkowej Osady. Weź udział w festiwal biegowym – Biegu Rzeźnika – z Komańczy do Cisnej, niedaleko Jabłonek. Festiwal biegowy odbywa się 31 maja 2024 roku.
To ciekawa atrakcja dla osób, które lubią pokonywać długie dystanse i poznawać przy tym ciekawe miejsca Bieszczad.

Tegoroczna trasa głównego Biegu Rzeźnika

Trasa liczy 84 km. Suma przewyższeń wynosi ok. 3 700 m, a więc nie jest to łatwa droga. Szlak prowadzi m.in. przez czerwony szlak Chryszczata-Wołosań-Cisna
i pomarańczową trasę biegową w stronę Jasła i Fereczaty. Następnie trasa biegnie m.in. przez Okrąglik, Hyrlatą, aż do stadionu orlik w Cisnej.

Dla mniej wprawionych biegaczy organizator przygotował krótsze trasy tj. Rzeźnicką Piątke ( ok 6 km ) , Rzeźniczka ( 28 km ) ale także dłuższy Rzeźnik Ultra ( 95 km ) czy Rzeźnicki Szlem o długości 175 km.

Po drodze uczestnicy będą mieć okazję zobaczyć piękny las, ale także będą pokonywać strumienie, rzeki, wiatrołomy i błoto. Dreszczyku emocji dodaje fakt, że trasa wiedzie w pobliżu terenów zamieszkanych przez dziką zwierzynę. Z pewnością jest to wydarzenie, które zapewni miłe wspomnienia.

Góry Bieszczady to nie tylko wędrowanie po połoninach bądź opuszczone, bojkowskie wioski. Ciekawe atrakcje Bieszczad można poznać nie tylko przemierzając szlaki turystyczne ale także biorąc udział lub obserwując w biegach górskich. W tych górach można spędzić aktywnie czas w szerszym gronie i dobrze się przy tym bawić. Baza wypadowa z Jabłonkowej Osady jest idealnym miejscem na wiosenne wydarzenia takie jak Bieg Rzeźnika.

Bieszczady to nie tylko wędrowanie po połoninach bądź opuszczone, bojkowskie wioski. W tych górach można spędzić aktywnie czas w szerszym gronie i dobrze się przy tym bawić.