3 ciekawe wydarzenia w Bieszczadach — odkryj je wiosną!

Zamierzasz wiosną wyjechać w podkarpackie góry i chcesz przy okazji bliżej poznać lokalną kulturę? Dobrym pomysłem jest wzięcie udziału w cyklicznych wydarzeniach
w Bieszczadach! Na tym terenie są organizowane różnorodne imprezy, w których każdy może uczestniczyć. Dzięki temu można dosłownie „wsiąknąć” w klimat tych gór i poczuć się przez chwilę członkiem lokalnej społeczności. Sprawdź ciekawe atrakcje Bieszczad, w których warto wziąć udział!

Festiwal „ZEW się budzi” — jedna z największych atrakcji dla fanów rockowych wstrząsów

Jeśli nie wiesz, co warto robić w Bieszczadach i uwielbiasz rockową muzykę, koniecznie odwiedź te góry pod koniec kwietnia. W ostatni weekend jest organizowany wyjątkowy festiwal „ZEW się budzi”, który potrwa od soboty 29.04 aż do poniedziałku 1.05.

Udział w tym wydarzeniu jest płatny. Podczas tego festiwalu będzie można usłyszeć m.in. KSU, Dezertera, Homo Twist & Maciek Maleńczuk, Farben Lehre, Kult, a także Jam Session. Z pewnością zagrają kultowe numery, jak i nowsze utwory.

Wydarzenie odbywa się na terenie Ustrzyk Dolnych. Warto się pospieszyć, ponieważ bilety rozchodzą się jak świeże bułeczki!

Czytaj więcej: Jak przygotować się do wyprawy w Bieszczady

Ustrzycki festiwal biegowy Wataha — fantastyczne atrakcje Bieszczad dla koneserów biegów w ekstremalnych warunkach

Interesują Cię największe atrakcje w Bieszczadach dla aktywnych osób? Ustrzycki festiwal biegowy Wataha z pewnością przypadnie Ci do gustu! To wyjątkowe 2-dniowe wydarzenie, które trwa od 29 do 30 kwietnia.

Pierwszego dnia odbywa się bieg Eliminator, który polega na jak najszybszym czterokrotnym dotarciu na metę po niezwykle stromym zboczu.
Jest podzielony na 4 etapy:

  • w pierwszym biorą udział wszyscy,
  • w drugim 75% najszybszych osób,
  • w trzecim tylko 50% uczestników,
  • w ostatnim bierze udział zaledwie 25% najszybszych biegaczy!

Podczas wszystkich etapów pokonuje się ok. 5 km i 1024 m w przewyższeniu.
To nie lada wyzwanie, ponieważ nachylenie stoku to ponad 20%!

Natomiast drugiego dnia mają miejsce dwa biegi: Bieszczadzka Mała Wataha na 12 km
i Bieszczadzka Wielka Wataha na 21 km.
Osoby, które brały udział w Eliminatorze, powalczą w nich o tytuły Króla i Królowej tych biegów. Nagrodą za wygranie całego festiwalu jest tytuł Super Hero.

XX Bieg Rzeźnika — ciekawa atrakcja dla fanów długich biegów

Chcesz się sprawdzić w biegu na dalekie odległości? Weź udział w XX Biegu Rzeźnika
z Komańczy do Cisnej, niedaleko Jabłonek, który odbywa się 9 czerwca 2023 roku!

To ciekawa atrakcja dla osób, które lubią pokonywać długie dystanse na terenie Bieszczadzkiego Parku Narodowego.

Trasa ma ok. 80 km. Suma przewyższeń wynosi ok. 3 700 m, a więc nie jest to łatwa droga. Szlak prowadzi m.in. przez czerwony szlak Chryszczata-Wołosań-Cisna
i pomarańczową trasę biegową w stronę Jasła i Fereczaty. Następnie trasa biegnie m.in. przez Okrąglik, Hyrlatą, aż do stadionu orlik w Cisnej.

Po drodze uczestnicy będą mieć okazję zobaczyć piękny las, ale także będą pokonywać strumienie, rzeki, wiatrołomy i błoto. Dreszczyku emocji dodaje fakt, że trasa wiedzie w pobliżu terenów zamieszkanych przez dziką zwierzynę. Z pewnością jest to wydarzenie, które zapewni miłe wspomnienia.

Bieszczady to nie tylko wędrowanie po połoninach bądź opuszczone, bojkowskie wioski. W tych górach można spędzić aktywnie czas w szerszym gronie i dobrze się przy tym bawić.