Chcesz aktywnie spędzić ferie w Bieszczadach z dziećmi?
Zastanawiasz się, jak zorganizować wyjazd, aby pociechy się nie nudziły i z przejęciem opowiadały potem o wszystkim w szkole? Aby ułatwić Ci zaplanowanie rodzinnej wyprawy na południe Podkarpacia, przygotowaliśmy 4 najciekawsze zimowe atrakcje w Bieszczadach. Znajdziesz tutaj coś dla amatorów gór, sportów zimowych i spokojnych spacerów oraz osób, które docenią piękno zimowych Bieszczad. Sprawdź i zaplanuj rodzinne ferie zimowe.
Wycieczki górskie zimą w Bieszczady – przeżyj przygodę, popraw kondycję i podziwiaj piękno zimowych Bieszczad.
Zimowa wyprawa w góry to obowiązkowy punkt ferii w Bieszczadach dla wszystkich miłośników górskich wędrówek. Dla dzieci najlepiej wybrać krótkie, przyjemne szlaki, na których pociechy nie będą narażone na silny, zimny wiatr. Dobrze sprawdzą się np.:
Wetlina “Stare Sioło” – Jawornik – Wetlina “Pod Wysoką Połoniną” – przejście całej trasy zajmuje ok. 2-3 godziny, więc nie wyczerpie latorośli. Szlak wiedzie przez las, dzięki czemu nie wieje, a pomiędzy drzewami widać malowniczą połoninę Wetlińską;
Bukowiec – Korbania – pokonanie tej trasy w obie strony zajmuje ok. 2 godzin, więc to nie jest długi szlak. Będzie idealny również dla przedszkolaków! Droga wiedzie przez gęsty las, który zimą prezentuje się baśniowo. Na szczycie czeka drewniana wieża widokowa, skąd można podziwiać okolicę. Jeśli Wasze pociechy lubią się wspinać i podziwiać zimowe krajobrazy Bieszczad z wysokości, to polecamy Wam także inne wieże widokowe – więcej na naszym blogu.
Pamiętaj, aby nawet na krótkie wycieczki w Bieszczadach z dziećmi zabrać odpowiednie ubranie i termos z herbatą. Nie zapomnij naładować telefonu – może być potrzebny, żeby wezwać pomoc. Więcej informacji o tym, jak przygotować się do wyprawy w Bieszczady znajdziesz tutaj.
Narciarstwo klasyczne i ski-tourowe w Bieszczadach – aktywny pomysł na ferie zimowe
Bieszczady to idealne miejsce do uprawiania różnych sportów zimowych. Największą popularnością cieszy się narciarstwo klasyczne. W Bieszczadach znajdziesz kilka wyciągów narciarskich przy świetnych trasach. Można po nich szusować z dużą przyjemnością i w bezpieczny sposób. Są to np. ośrodki Bystre Ski czy Laworta Ski.
Stacja narciarska Bystre Ski – kompleks położony tuż obok Baligrodu. Stok jest usytuowany na południowej ścianie góry Dzidowa. Z góry rozpościera się wspaniały widok na Ciśniańsko-Wetliński Park Krajobrazowy oraz szybowisko w Bezmiechowej. Z pewnością zachwyci Was tu piękno zimowych Bieszczad.
Stok narciarski oferuje dwie trasy zjazdowe. Wyciąg talerzykowy zabierze początkujących narciarzy lub dzieci na niebieską trasę o długości ok. 400 m. Bardziej zaawansowani mogą skorzystać z czerwonej trasy o długości ok. 800 m. Na miejscu znajduje się udogodnienia takie, jak wypożyczalnia sprzętu narciarskiego, szkoła narciarska czy karczma, w której można się ogrzać lub posilić w przerwie.
Stacja narciarska Laworta to kolejny godny polecenia bieszczadzki wyciąg narciarski. Znajdują się tu dobrze przygotowane stoki narciarskie, szkoła narciarska oraz atrakcja dla dzieci i dorosłych – snowtubing, czyli zjeżdżanie na specjalnych pontonach. Ten stok narciarski znajduje się w Ustrzykach Dolnych, zimowej stolicy Bieszczadów. Wyposażony jest w wyciąg krzesełkowy, dwa wyciągi orczykowe oraz taśmę do snowtubingu.
Stacja narciarska Gromadzyń w Ustrzykach Dolnych to kolejna propozycja na rodzinne ferie zimowe dla miłośników dwóch desek. Jest to jeden z największych ośrodków narciarskich w Bieszczadach, który składa się w sumie z trzech tras zjazdowych i 6 wyciągów (w tym wyciąg krzesełkowy). Trasy są oświetlone, sztucznie naśnieżane oraz ratrakowane. Na stacji znajduje się również szkółka narciarsko – snowboardową, wypożyczalnia sprzętu i serwis.
Stacja narciarska Bieszczad.ski Wańkowa ostatni już rekomendowany stok narciarski w Bieszczadach. Znajdziecie tu siedem oświetlonych tras narciarskich, na które dowiezie Was 5 wyciągów – od przenośników taśmowych dla początkujących, poprzez wyciąg talerzykowy, aż po wyciąg krzesełkowy. Na miejscu znajduje się szkoła narciarska i snowbordowa oraz wypożyczalnia sprzętu narciarskiego. To idealne miejsce zarówno dla początkujących, jak i bardziej zaawansowanych narciarzy.
Z każdym rokiem w Bieszczadach przybywa również fanów ski-touringu, czyli jazdy na specjalnych, lekkich nartach. Nie jest to może atrakcja dla małych dzieci, ale zimowa wyprawa na ski-turach z pewnością będzie odpowiednia dla starszych dzieci i młodzieży.
Na nartach ski-turingowych można poruszać się po każdym szlaku w Bieszczadach. Jednak żeby zjazd był bezpieczny, warto wybrać trasę dopasowaną do Twojego stopnia zaawansowania.
Osobom początkującym polecamy szlak Ustrzyki Górne – połonina Caryńska – przełęcz Wyżniańska. To krótka, lecz malownicza trasa. Jazda tamtędy będzie prawdziwą przyjemnością. Ten szlak sprawdzi się także jako rozgrzewka dla osób bardziej doświadczonych.
Osobom na średnim poziomie zaawansowania rekomendujemy wyjście na najwyższy szczyt Bieszczad, czyli Tarnicę, z Wołosatego, a następnie zjazd na przełęcz Goprowców, przejście przez Szeroki Wierch i powrót do Ustrzyk Górnych.
Dla osób doświadczonych i „zaprawionych w boju” najlepiej sprawdzi się szlak Wetlina – Paportna – Rabia Skała – Płasza – Okrąglik i zjazd do Roztok. To długa trasa, jednak pełna niespodzianek, których pokonanie sprawi Ci mnóstwo radości.
Jeśli boisz się samodzielnie ruszyć na nartach ski-turowych w Bieszczadach, możesz skorzystać z pomocy doświadczonych nauczycieli, ratowników GOPR-u i przewodników, czyli zespołu Bieszczady Ski Experience. Kadra w tym ośrodku regularnie organizuje kursy ski-turingu i wyjazdy o różnym stopniu zaawansowania.
Trasy biegowe Bieszczady
Trasy na narty biegowe w Bieszczadach mają różny stopień trudności. Dzięki temu każdy znajdzie szlak dla siebie – niezależnie od poziomu zaawansowania. Najpopularniejsze drogi dla narciarzy biegowych znajdują się w:
Ustjanowej Górnej – znajdziesz tam trasy narciarskie o nazwie “Pod Żukowem”, które biegną po stoku góry Żukowa (stąd też określenie). Wyznaczono tam trzy pętle o różnej długości: 2,5, 5 i 10 km.
Co ważne, szlaki uzyskały homologację Międzynarodowej Federacji Narciarskiej. Dzięki temu mogą się tam odbywać zawody międzynarodowe;Wetlinie – to miejscowość położona niedaleko Jabłonkowej Osady. W 2012 roku wyznaczono tam cztery szlaki o długościach od 3,8 do 5,4 km. Choć trasy biegowe w Wetlinie biegną przez łąki, a nawet niemal przez centrum wsi, mogą być nieco wymagające dla osób początkujących. Niektóre ich odcinki są dość ostre, przez co wjechanie na nie na nartach bez łusek może być trudne;
Woli Michowej – ta miejscowość wyróżnia się płaskimi terenami, które idealnie sprawdzają się do uprawiania narciarstwa biegowego. Znajdziesz tam trasę o długości ponad 3 km, która składa się z odcinka podbiegowego na 200 m i łagodnego zjazdu na 350 m. Zaletą tego szlaku jest to, że jeden kilometr biegnie przy drodze karpackiej, a zatem jest oświetlony. Sprzyja to bieganiu nawet o późnych godzinach;
Muczne – to niewielka miejscowość, w której znajduje się aż 5 różnych tras, o długości od 1,8 do 6,5 km! Razem mają 25 km – pokonanie wszystkich może zająć kilka dni! Jazda na biegówkach w Mucznem jest bardzo przyjemna, gdyż szlaki wiodą przez gęste lasy. Ponadto Stowarzyszenie Bieszczadzkie Trasy Narciarskie dba, aby były regularnie naśnieżane i ratrakowane. Dzięki temu uprawianie tam sportów zimowych jest bezpieczne i przyjemne.
Zagroda żubrów w Mucznem – ciekawa atrakcja dla całej rodziny
Będąc w Bieszczadach, warto “przy okazji” odwiedzić żubry w Mucznem. Zimą są one świetnie widoczne, bo nie doskwiera im upał, więc nie chowają się w gęstym lesie. Wizyta w zagrodzie jest bezpłatna, a może być doskonałą okazją do przeprowadzenia „lekcji” o tych niesamowitych zwierzętach. To idealne miejsce na zimową wyprawę.
Dla odwiedzających przygotowano tarasy widokowe, które umożliwiają obserwację żubrów niezależnie od pogody. Zagroda pokazowa służy również edukacji przyrodniczej i jest jedną z największych atrakcji turystycznych w Bieszczadach. Istnieje możliwość zorganizowania zwiedzania tego miejsca z przewodnikiem edukatorem dla grup zorganizowanych, co może dodatkowo wzbogacić wizytę.
Dodatkowo w Mucznem znajduje się jedna z najnowszych i najwyższych wież widokowych, z której rozpościera się widok na zimowe krajobrazy Bieszczad. Można napawać się z niej widokiem bieszczadzkich szczytów takich jak:
Bukowe Berdo,
najwyższy szczyt Bieszczadów, czyli Tarnica,
Halicz i Rozsypaniec,
połonina Wetlińska i połonina Caryńska,
Smerek.
Bieszczadzka Ciuchcia w zimowej scenerii – gwarancja niesamowitych widoków
Jazda wąskotorową ciuchcią po ośnieżonych lasach to świetny pomysł na ferie w Bieszczadach. Bieszczadzka Kolejka Leśna spodoba się nie tylko maluchom, ale także starszym dzieciom.
Lokomotywy i wagoniki pochodzą z drugiej połowy XX wieku. Zachwycają majestatycznością, dzięki czemu wspaniale się je obserwuje podczas jazdy. Jednak to nie jedyna zaleta tej atrakcji. W trakcie podróży można mieć wrażenie bardzo bliskiego kontaktu z otaczającą przyrodą – na trasie czekają tylko tylko drzewa, śnieg, tory i… dźwięk ciuchci, który odbija się od zboczy gór. Jazda tą kolejką to niesamowite doświadczenie!
Bieszczadzka Kolejka Leśna zimą kursuje głównie dla grup zorganizowanych. Jednak turyści indywidualni mogą dołączyć do grupy również poza sezonem. W tym celu należy skontaktować się bezpośrednio z biurem leśnej kolejki.
Tradycyjny kulig w Bieszczadach po okolicznych lasach – rusz tropem dzikich zwierząt
Miały być 4 atrakcje na rodzinne ferie zimowe, ale w bonusie przygotowaliśmy jeszcze jeden pomysł z puli najciekawszych zimowych atrakcji.
Wyjazd w Bieszczady zimą z dziećmi wymaga od rodziców nieco kreatywności. Aby pociechy się nie nudziły podczas urlopu, oprócz zjeżdżania na sankach i lepienia bałwanów, zaproponuj im kulig w tradycyjnych saniach!
Jazda po okolicznych lasach to nie tylko wspaniałe doświadczenie i okazja do spędzenia czasu razem. Podczas kuligu można wypatrzyć ślady dzikich zwierząt – niedźwiedzia, wilka czy żubra. Ich widok z pewnością wywoła dreszczyk emocji.
Tę atrakcję znajdziecie w ofercie znanych bieszczadzkich biur podróży – Bieszczader i Pawuk.
Spędź z dziećmi niezapomniane ferie w Jabłonkowej Osadzie. Szukasz inspiracji na to, jak zorganizować rodzinne ferie zimowe w Bieszczadach? Na naszym blogu polecamy najlepsze bieszczadzkie wycieczki dla najmłodszych i nie tylko, np. wielka Zapora Wodna w Solinie czy wycieczka do Muzeum Przyrodniczego Bieszczadzkiego Parku Narodowego.