Bieszczady, czyli góry bez tłumów – czy to możliwe?

Marzysz o urlopie w spokojnym miejscu? Chcesz spędzić nieco czasu sam na sam z własnymi myślami? Wyjedź w Bieszczady. Znajdziesz tu nie tylko szczyty należące do korony gór polskich czy popularne miejscowości turystyczne. W Bieszczadzkim Parku Narodowym czekają również mało znane pasma górskie i zakątki, do których mało kto zagląda. Jednak wybór miejsca to nie wszystko. Dowiedz się, co zrobić, aby podczas wyjazdu w góry uniknąć tłumu turystów.

Na natężenie ruchu na trasie ma wpływ wiele czynników. Są to np. szacowany czas przejścia i długość szlaku, a także termin wyjazdu czy miejsce, w którym zamierzasz się zatrzymać. Popularne miejscowości turystyczne, w których znajdują się obiekty takie jak schronisko PTTK, przyciągają wielu turystów, Dlatego lepiej ich unikać. Jednak to nie jedyna wskazówka, którą możesz wykorzystać, aby móc uciec od tłumów. Oto kolejne.

Wybieraj mało uczęszczane szlaki turystyczne

Nie odwiedzaj najważniejszych szlaków turystycznych ani nie stawiaj na popularne miejscowości turystyczne, jeśli chcesz przyjemnie spędzić czas w Bieszczadach. Te góry są pełne ciekawych miejsc, w których największą atrakcją jest cisza i spokój.
Jeśli właśnie o tym marzysz, omiń popularne miejscowości turystyczne i odwiedź np.:

  • Park Krajobrazowy Doliny Sanu — znajduje się tam ostoja wielu rzadkich gatunków zwierząt, np. żubra, niedźwiedzia i rysia. Kto wie, może znajdziesz ich ślady?
  • odcinki Głównego Szlaku Beskidzkiego, np. trasę Komańcza-Cisna — szacowany czas przejścia tego szlaku wynosi ok. 10 godzin.


Pamiętaj! Jeśli chcesz spędzić czas w samotności, szlak na szczyt korony gór polskich może nie być zbyt dobrym wyborem. Zdecyduj się na wyprawę trasą, której czas przejścia jest bardzo długi. Bardzo mało osób wybiera takie drogi, nawet jeśli są to bardzo ciekawe szlaki górskie.

Udawaj się na górskie szlaki wcześnie rano

Chcesz odwiedzić najpopularniejsze szlaki górskie w ciszy? To też możliwe!
Wybierz się w drogę o wschodzie słońca. Jeśli ruszysz na trasę o tak wczesnej porze, ryzyko spotkania turystów jest niewielkie, a malowniczy szlak będzie cały Twój!

Czytaj więcej: Jak przygotować się do wyprawy w Bieszczady

Na nocleg wybieraj mało popularne miejscowości turystyczne w polskich górach

Aby móc odpocząć w ciszy, nie nocuj tam, gdzie swój początek mają zatłoczone szlaki. Wybieraj obiekty w miejscowościach nieco na uboczu lub z dala od popularnych miejscowości. Świetną bazą jest właśnie Jabłonkowa Osada.
Nasze domki są położone niedaleko drogi, więc jest do nich łatwy dojazd. Jednak wieś jest niewielka, cicha i spokojna, więc z pewnością dobrze tutaj odpoczniesz.

Odwiedzaj ciekawe miejsca poza sezonem turystycznym

Latem górskie szlaki i popularne miejscowości turystyczne są wręcz oblegane przez turystów.
Tłumy można spotkać zwłaszcza na trasach, których szacowany czas przejścia wynosi kilka godzin.
Jeśli nie chcesz ich przemierzać w towarzystwie innych, zdecyduj się na górskie wędrówki poza sezonem.
Wyrusz na nie np. w kwietniu lub maju albo we wrześniu czy październiku.
Jednak pamiętaj: również w ciepłe jesienne czy wiosenne weekendy korzystanie z ciekawych atrakcji może być utrudnione przez natłok turystów. Aby ich uniknąć, na wycieczkę w polskie góry warto wybrać się np. w poniedziałek, gdy inni… wyjeżdżają.

Odwiedzaj ciekawe miejsca poza sezonem turystycznym

Połonina Wetlińska to największa atrakcja Bieszczadów. Na szczycie znajduje się słynna Chatka Puchatka — popularne schronisko, które warto odwiedzić. Jednak ten szlak miejscami ma przewężenia, na których robią się kolejki! Jeśli chcesz tego uniknąć, wybierz mniej popularne trasy np.:

  • zielony szlak do źródeł Sanu — jest długi, a szacowany czas przejścia to ponad 6 godzin!
  • czerwony szlak na Korbanię — to niewielkie , ale bardzo malownicze wzniesienie. Na szczycie góry znajduje się wieża widokowa, skąd jest dobry widok na całą okolicę.


Nie wiesz, które górskie szlaki wybrać? Patrz na długość trasy — im dłuższy szacowany czas przejścia, tym mniejsze ryzyko, że kogoś spotkasz. Ponadto pamiętaj — trasa na najwyższy szczyt gór to nie jest najlepszy wybór, jeśli chcesz mieć ciszę i spokój podczas urlopu.

Samotny wyjazd w góry? To możliwe! Wybierz odpowiedni termin i szlak, omiń popularne miejscowości turystyczne, a spędzisz urlop w samotności.