Marzysz o urlopie w spokojnym miejscu? Chcesz spędzić nieco czasu sam na sam z własnymi myślami? Wyjedź w Bieszczady. Znajdziesz tu nie tylko szczyty należące do Korony Gór Polskich czy popularne miejscowości turystyczne. W Bieszczadzkim Parku Narodowym czekają również mało znane trasy turystyczne i zakątki, do których mało kto zagląda. Jednak wybór miejsca to nie wszystko. Dowiedz się, co zrobić, aby podczas wyjazdu w góry uniknąć tłumu turystów i poczuć w Bieszczadach klimat, z którego tak słyną. Pamiętaj, że najciekawsze szlaki Bieszczad to nie muszą być te najbardziej popularne.
Na natężenie ruchu na trasie ma wpływ wiele czynników. Są to np. szacowany czas przejścia i długość szlaku, a także termin wyjazdu czy miejsce, w którym zamierzasz się zatrzymać. Bieszczady latem, czy np. w trakcie długich weekendów są bardzo często wybierane przez turystów. Popularne miejscowości turystyczne, w których znajdują się obiekty takie jak schronisko PTTK, przyciągają wiele osób. Dlatego lepiej ich unikać. Jednak to nie jedyna wskazówka, którą możesz wykorzystać, aby móc uciec od tłumów. Podpowiemy, jakie trasy wybrać, by uniknąć tłumów na szlakach. Zarekomendujemy ciekawe miejsca w Bieszczadach, by móc przekonać się, co znaczy powiedzenie „cisza spokój”. Odkryj z nami Bieszczady dzikie i wolne od zgiełku. Poznaj nasz wybór, jeśli chodzi o trasy bez tłumów.
Wybieraj mało uczęszczane szlaki turystyczne Bieszczad
Omijaj zatłoczone szlaki Bieszczad, takie jak Połonina Wetlińska i znajdująca się na niej kultowa Chatka Puchatka, ani nie stawiaj na popularne miejscowości turystyczne, jeśli chcesz poznać Bieszczady bez tłumów. Te góry są pełne ciekawych miejsc, w których największą atrakcją jest cisza i spokój.
Jeśli właśnie o tym marzysz, omiń popularne miejscowości turystyczne i odwiedź np.:
Park Krajobrazowy Doliny Sanu — znajduje się tam ostoja wielu rzadkich gatunków zwierząt, np. żubra, niedźwiedzia i rysia. Kto wie, może znajdziesz ich ślady?
mało uczęszczane odcinki Głównego Szlaku Beskidzkiego, np. szlak czerwony Komańcza-Cisna — szacowany czas przejścia tego szlaku wynosi ok. 10 godzin.
dziki szlak w Bieszczadach – Widełki -Bukowe Berdo. Ta mało uczęszczania trasa, gdzie niebieski szlak Bieszczad przecina drogę numer 896. pomiędzy Bereżkami a Pszczelinami, rozpoczyna się stromym podejściem przez bukowy las. Podążając ścieżką przyrodniczą na niezwykłe Bukowe Berdo, idąc wśród kolorowych jarzębin, osiągamy widokowy masyw górski o trzech szczytach. Najwyższy z nich ma wysokości 1311 m n.p.m. Trasa nie jest zbyt często uczęszczana, co sprawia, że idąc tą ścieżką choć trochę poznasz Bieszczady dzikie, a jednocześnie spokojne.
Dolina Caryńskiego – na końcu nieistniejącej już wsi znajduje się przełęcz Przysłup Caryński. Rozciąga się stąd przepiękna panorama na Bieszczady Wysokie. Warto tu wspomnieć o innych opuszczonych wsiach: Sokoliki Górskie, Rabe k. Baligrodu, Dwernik czy Bystre k. Baligrodu, w których znajdują się stare cmentarze. To również godne polecenia i ciekawe miejsca w Bieszczadach.
Wycieczka szlakiem cerkwi w Bieszczadach to również ciekawa alternatywna. Najpiękniejsze cerkwie Bieszczad opisaliśmy w naszym wpisie: Zabytki w Bieszczadach – szlakiem cerkwi drewnianych.
Pamiętaj! Jeśli chcesz spędzić czas w samotności, szlak na szczyt Korony Gór Polskich może nie być zbyt dobrym wyborem. Zdecyduj się na wyprawę trasą, której czas przejścia jest bardzo długi. Turyści w Bieszczadach rzadziej wybierają takie drogi, nawet jeśli są to bardzo ciekawe szlaki górskie.
Udawaj się na górskie szlaki wcześnie rano
Chcesz odwiedzić najpopularniejsze szlaki Bieszczad w ciszy i uniknąć tłumów na szlakach? To też możliwe!
Wybierz się w drogę o wschodzie słońca. Jeśli ruszysz na trasę o tak wczesnej porze, ryzyko spotkania turystów jest niewielkie, a malownicze szlaki Bieszczad będą tylko Twoje!
Czytaj więcej: Jak przygotować się do wyprawy w Bieszczady
Na nocleg wybieraj mało popularne miejscowości turystyczne w polskich górach
Aby móc odpocząć w ciszy, nie nocuj tam, gdzie swój początek mają zatłoczone szlaki. Wybieraj mniej popularne miejscowości turystyczne Bieszczad, obiekty nieco na uboczu lub z dala od popularnych miejscowości. Świetną bazą jest właśnie Jabłonkowa Osada.
Nasze domki są położone niedaleko drogi, więc jest do nich łatwy dojazd. Jednak wieś jest niewielka, cicha i spokojna, więc z pewnością dobrze tutaj odpoczniesz. Z naszej osady z łatwością bezpośrednio dotrzesz na mniej zatłoczone szlaki Bieszczad.
Odwiedzaj popularne trasy bez tłumów poza sezonem turystycznym
Bieszczady latem są niezwykle popularne, co powoduje, że górskie szlaki i popularne miejscowości turystyczne są wręcz oblegane przez turystów.
Malownicze szlaki Bieszczad cieszą się dużym zainteresowaniem turystów. Tłumy można spotkać zwłaszcza na trasach, których szacowany czas przejścia wynosi kilka godzin.
Jeśli nie chcesz ich przemierzać w towarzystwie innych, zdecyduj się na górskie wędrówki poza sezonem.
Wyrusz na nie np. w kwietniu lub maju albo we wrześniu czy październiku. Sezon turystyczny dopiero się zaczyna lub powoli kończy. To idealna pora by zdobyć najwyższy szczyt w Bieszczadach w Polsce, czyli Tarnicę lub rozkoszować się niepowtarzalnym widokiem z Połoniny Wetlińskiej lub Caryńskiej.
Jednak pamiętaj: również w ciepłe jesienne czy wiosenne weekendy korzystanie z ciekawych atrakcji może być utrudnione przez natłok turystów. Aby ich uniknąć, na wycieczkę w polskie góry warto wybrać się np. w poniedziałek, gdy inni… wyjeżdżają.
Co warto zobaczyć w Bieszczadach poza sezonem?
Połonina Wetlińska to największa atrakcja Bieszczadów. Na szczycie znajduje się słynna Chatka Puchatka — popularne schronisko, które warto odwiedzić. Jednak ten szlak miejscami ma przewężenia, na których robią się kolejki! Jeśli chcesz tego uniknąć, wybierz mniej popularne trasy np.:
zielony szlak do źródeł Sanu — jest długi, a szacowany czas przejścia to ponad 6 godzin!
czerwony szlak na Korbanię — to niewielkie , ale bardzo malownicze wzniesienie. Na szczycie góry znajduje się wieża widokowa, skąd jest dobry widok na całą okolicę.
Najwyższy szczyt Bieszczadów, czyli Tarnica, to obowiązkowy punkt podczas podróży, szczególnie poza sezonem. To niezwykle atrakcyjny punkt widokowy. Można stamtąd podziwiać nie tylko Bukowe Berdo, czy połoniny, ale także ukraińskie pasma górskie, które zachwycają swoim bezkresem i dzikością. Na górze znajduje się metalowy krzyż, który stanął tam na pamiątkę wizyty ks. Karola Wojtyły w 1953 roku. Szlak na Tarnicę z Wołosatego jest dość krótki. Na całej trasie znajdują się schody, które ułatwiają wspinaczkę i chronią masyw przed dalszą degradacją. Dostępne są także wiaty, gdzie można odpocząć.
Poza sezonem polecamy również wycieczkę nad Solinę. Latem miejsce to odwiedzają tłumy turystów. Jednak poza sezonem można na spokojnie podziwiać „bieszczadzkie morze”, przespacerować się po największej betonowej zaporze wodnej w Polsce, czy wyjechać kolejką gondolową na szczyt góry Jawor.
Nie wiesz, które górskie szlaki wybrać? Patrz na długość trasy — im dłuższy szacowany czas przejścia, tym mniejsze ryzyko, że kogoś spotkasz. Ponadto pamiętaj — trasa na najwyższy szczyt gór to nie jest najlepszy wybór, jeśli chcesz mieć ciszę i spokój podczas urlopu. Najciekawsze szlaki Bieszczad (naszym zdaniem) znajdziesz tu.
Samotny wyjazd w góry? To możliwe! Wybierz odpowiedni termin i szlak, omiń popularne miejscowości turystyczne, a spędzisz urlop w samotności.