Bieszczadzkie, kresowe przysmaki – co warto zjeść w Bieszczadach?

Po długiej wędrówce po górach każdy nabiera wilczego apetytu. Na szczęście nie brakuje w Bieszczadach restauracji z pysznymi, lokalnymi potrawami, które urzekają niezwykłą kompozycją warzyw, mięsa i leśnych skarbów. Jesteś pierwszy raz w okolicy i nie wiesz, co zjeść w Bieszczadach?
A może interesuje Cię turystyka kulinarna i chcesz poznać regionalne bieszczadzkie potrawy? Sprawdź nasze rekomendacje i poznaj autentyczne smaki kuchni Bieszczad oraz kresowe potrawy.

Wybierasz się w Bieszczady z dziećmi? Poznaj 4 najlepsze atrakcje dla rodzin z dziećmi w Bieszczadach.

Regionalne potrawy w Bieszczadach – co zjeść?

Turystyka kulinarna to świetny sposób na to, żeby poznać nieco bliżej bieszczadzką kulturę i dowiedzieć się nieco o stylu życia dawnych mieszkańców.
Regionalne dania są dość proste. Lokalna kuchnia Bieszczad opiera się tylko na kilku składnikach ze względu na ograniczone możliwości w uprawie warzyw i zbóż czy hodowli zwierząt na tym terenie. Kresowe potrawy to w znacznym stopniu dania kuchni bojkowskiej oraz tradycyjne potrawy kuchni Łemków.

Dania łemkowskiej kuchni w wydaniu sprzed 100 i więcej lat odznaczały się bardzo dużą prostotą i naturalnością. Potrawy łemkowskie przygotowywano na bazie ziemniaków, kapusty, kaszy, grzybów, mąki żytniej i orkiszowej, oleju lnianego, a także mleka, masła i sera z mleka owczego. Zalicza się do nich pierogi z serem i ziemniakami, kapustą i grzybami oraz zlepieńce, czyli pierogi z pikantną kaszanką. Bieszczadzkie restauracje serwują również bałamuty – tradycyjne pyzy ziemniaczane z bryndzą oraz haluszki, czyli kluseczki z surowych ziemniaków.

Kuchnia bojkowska również słynie z pierogów. Pierogi Bojków charakteryzują się wyjątkowym aromatem oraz niepowtarzalnym smakiem. To, co wyróżnia te pierogi, to przede wszystkim ich wyjątkowy farsz. Jest on przygotowywany z dwóch rodzajów kasz, które nadają danym niezwykłej konsystencji i smakowi. Kapusta kiszona, tłuste mięso oraz dobrze dobrane przyprawy tworzą połączenie, które rozpływa się w ustach.

Tradycyjne dania regionalne to nie tylko dania łemkowskiej kuchni, czy bojkowskie przepisy. Bieszczadzkie przysmaki to także elementy z innych kuchni, np. żydowskiej, ruskiej, czeskiej, a nawet tatarskiej. Nic dziwnego – dawniej tereny te zamieszkiwały osoby wielu narodowości.

Poniżej prezentujemy tradycyjne dania regionalne, których warto spróbować podczas pobytu w Bieszczadach.

Knysze

Knysze to pierogi z kaszą gryczaną, serem z ziemniakami czy grzybami, które zostały usmażone na głębokim tłuszczu. Zazwyczaj są podawane w towarzystwie tłuszczu z cebulką lub z aromatycznym sosem czosnkowym. Mają wspaniale chrupiącą skórkę i rozpływające się w ustach nadzienie.

Placki ziemniaczane po bieszczadzku

Danie składa się z dwóch chrupiących, grubych placków przełożonych sporą ilością mięsno-grzybowego nadzienia. Całość serwowana jest zazwyczaj w towarzystwie tłustej śmietany, więc to idealna potrawa po całym dniu spędzonym na szlaku.

W przeciwieństwie do sosu węgierskiego, w tym nie znajdziesz żadnych warzyw, ale wyłącznie wieprzowinę i świeżo zebrane leśne grzyby.

Hreczanyki

Jest to bieszczadzka wariacja kotletów mielonych. Oprócz mięsa wieprzowego zawiera kaszę gryczaną, jajka i nierzadko również drobno poszatkowaną kapustę.

Hreczanyki są następnie obtaczane w bułce tartej i smażone na głębokim tłuszczu. Jesienią zazwyczaj są serwowane z sosem z leśnych grzybów, a poza sezonem z sosem czosnkowym lub koperkowym.

Proziaki

To przepis stworzony przez zaradne gospodynie, którym niespodziewanie skończył się chleb i nie miały co zaserwować na kolację. Są to proste do przygotowania i tanie bułeczki zrobione z mąki, wody i odrobiny sody oczyszczonej. Tradycyjnie były wypiekane na blasze pieca, obecnie najczęściej smaży się je w tłuszczu lub piecze w piekarniku.

Fuczki

Znane są także jako placki kapuściane. Przyrządza się je z ciasta naleśnikowego wymieszanego z posiekaną kapustą kiszoną. Smaży na głębokim tłuszczu i podaje jako samodzielne danie z sosem czosnkowym lub śmietaną. Można je też potraktować jako dodatek do ryby bądź mięsnego sosu.

Fuczki są zazwyczaj dość grube, ale za to mają aksamitną konsystencję.

Chcesz bliżej poznać historię Bojków i Łemków? Wyrusz koniecznie szlakiem cerkwi drewnianych.

Kresowe przysmaki w Bieszczadach – gdzie dobrze zjeść?

Zastanawiasz się, gdzie znaleźć dania kuchni bieszczadzkiej? Dobrym pomysłem jest odwiedzenie kilku znanych miejsc. Niektóre bieszczadzkie karczmy serwują dania kuchni bojkowskiej, inne z kolei Najlepsze bieszczadzkie restauracje serwujące tradycyjne potrawy to np.:

  • Paweł Nie Całkiem Święty w Smerku – karczma słynie z niezwykle dużych porcji, zatem z pewnością nie opuścisz tego miejsca głodny. Na szczególne uznanie zasługuje serwowana tam kuchnia bojkowska, a konkretnie tamtejsze gołąbki bojkowskie, czyli kapusta faszerowana ziemniakami z boczkiem i cebulką otulona czosnkowym sosem. Palce lizać!;

  • Siekierezada w Cisnej – jest to jeden z najbardziej znanych barów w Bieszczadach. Jego nazwa nawiązuje do powieści Edwarda Stachury. Wewnątrz panuje specyficzny klimat. Można tam znaleźć dzieła lokalnych artystów, a także liczne fotografie, siekiery, a nawet diabelskie łby. Ponadto można spróbować tam bieszczadzkich win czy piw lanych prosto z “pipy”. Miejsca ma lata swojej świetności już za sobą ale jeśli chodzi o menu, to jednym z serwowanych tu lokalnych dań jest bieszczadzki tarciuch, czyli ziemniaczana babka.

  • Karczma Jawor w Solinie – lokal gastronomiczny usytuowany na szczycie góry Jawor. Serwowane tam dania kuchni regionalnej w świeżym i zdrowym wydaniu będą doskonałym uzupełnieniem dnia pełnego wrażeń. Karczma Jawor to miejsce, gdzie w przyjaznej, rodzinnej atmosferze można zasmakować lokalnych specjałów, delektując się przy tym widokiem na góry. W menu znajdziecie m.in. knysze czy proziaki.

  • Chata Wędrowca w Wetlinie – podawany jest tam Naleśnik Gigant, który uzyskał certyfikat Bieszczadzkiego Produktu Lokalnego. Jest to pulchniutki placek wypełniony jagodami zbieranymi w pobliskich lasach i podawany ze śmietaną. Super chrupiący, idealnie puszysty i przyprószony cukrem. Tego trzeba spróbować! W nagrodę za zjedzenie tego giganta otrzymacie dyplom 😉

Dania kuchni bieszczadzkiej w znacznym stopniu oparte są o przetwory z mleka koziego. Z tego względu rekomendujemy odwiedzenie gospodarstwa agroturystycznego OHanadal w Osławicy. To miejsce, gdzie znajduje się Serowa Zagroda. Wytwarzane są tam najlepsze kozie sery w Bieszczadach. Kuchnia regionalna nie mogłaby bez nich istnieć. Gospodarze oprócz produktów z koziego sera oferują również jajka kurze, kacze i gęsie, a także m.in. chleby pieczone na liściu kapusty w piecu chelobowym


Warto także zaglądać do mniejszych lokali. Można tam spotkać wyśmienitych szefów kuchni, którzy wywodzą się z Bieszczad i serwują smaczne jedzenie przygotowywane według dawnych receptur ich babć.

Kuchnia regionalna Bieszczad oparta jest na prostych, niewyszukanych składnikach. Warto jednak jej zakosztować podczas wyprawy w Bieszczady.

Pierwszy raz w Bieszczadach? Poznaj 3 najlepsze bieszczadzkie szlaki.