Boże Narodzenie po bieszczadzku – jak wygląda?

Polska jest niezwykle bogata pod względem kulturowym. Każdy region ma własne tradycje dotyczące Bożego Narodzenia. To dzięki nim to święto nabiera niezwykłego wymiaru. Zwyczaje zachwycają i przyciągają turystów. Zastanawiasz się, jak wygląda Boże Narodzenie w Bieszczadach? Jakie były tradycje Łemków i Bojków, czyli dawnych mieszkańców Podkarpacia? Sprawdź!

Tradycje bożonarodzeniowe w Bieszczadach – jakie się celebruje?

Zanim wyjedziesz na Boże Narodzenie w Bieszczady, warto poznać obowiązujące tam tradycje świąteczne. Wiele z nich jest celebrowanych od pokoleń! Oto najważniejsze z nich.

  • W wigilię w domu pierwszym gościem powinien być mężczyzna, dlatego kobiety rzadko wychodzą w ten dzień z domostw. Wizyta sąsiada ma gwarantować szczęście i dobrobyt.
  • 24 grudnia dom trzeba dokładnie posprzątać – według dawnych wierzeń w brudzie może czaić się “złych duch”. Pozbycie się go ma zapobiegać nieszczęściom.
  • W wigilię nie można się kłócić i trzeba oddać długi – wszystko po to, żeby mieć czyste sumienie.
  • Pod obrusem musi znaleźć się siano. Umieszcza się je tam na znak ubóstwa, w jakim urodził się Jezus. Dawniej w Boże Narodzenie wprowadzano do izby woła i nakładano mu na rogi słomę ze stołu, aby zaniósł ją do innych zwierząt. Trzeba było to zrobić rano, zanim ktokolwiek wszedł do izby, bo inaczej mogło to przynieść nieszczęście.
  • Po wigilii trzeba śpiewać kolędy nie tylko na chwałę Pana, ale także aby zapewnić sobie pomyślne plony w przyszłym roku. Wśród najbardziej znanych podkarpackich kolęd można wymienić: “Zajaśniała śliczna gwiazda na niebie” czy “Gore gwiazda Jezusowi”.
  • Wieczorem wierni zbierają się kościele na pasterce.

Wigilia w Bieszczadach – jakie potrawy się podaje?

W wigilię w Bieszczadach, tak jak w pozostałych rejonach Polski, podaje się 12 potraw. Jednak bazują one na prostych składnikach, głównie na mące, ziemniakach, kapuście, suszonych owoców, maku i orzechach. Przygotowuje się z nich m.in. takie dania jak:

  1. barszcz biały na żytnim zakwasie lub barszcz czerwony z uszkami,
  2. postnica, czyli zupa z pęczaku i suszonych owoców,
  3. maczanka grzybowa, czyli zupa z suszonych, leśnych skarbów,
  4. pierogi z kaszą i grzybami, ziemniakami i serem oraz suszonymi owocami, makiem i bakaliami,
  5. bób,
  6. kisiel owsiany,
  7. kutia,
  8. karp smażony, w galarecie, pieczony lub po żydowsku,
  9. gołąbki z tartymi ziemniakami i grzybami,
  10. pampuchy z makiem, tj. bułki drożdżowe obtoczone czarnymi ziarenkami,
  11. juszka, czyli kompot z suszonych owoców,
  12. piernik rozczyniany.


Lista podawanych potraw różni się w zależności od zwyczajów danej rodziny. Warto pamiętać, że na terenie Bieszczadów dawniej mieszkały różne narodowości, a zatem w każdym domu podczas wigilii podawano nieco inne potrawy.

Pasterka w Bieszczadach – gdzie warto się udać?

Jeśli planujesz wyjazd na święta w Bieszczady, koniecznie musisz wziąć udział w pasterce. Najlepiej udać się do cerkwi w Smolniku, gdzie nabożeństwo odbywa się przy świecach w małej, zabytkowej, drewnianej cerkwi. Ciepły ogień nie tylko rozgrzewa ręce, ale także wspaniale rozjaśnia mury budowli, dzięki czemu wokół panuje niesamowity nastrój.

Udział w takiej pasterce to niezapomniane duchowe przeżycie, dlatego nie możesz tego przegapić.

Spędzenie Bożego Narodzenia w Bieszczadach z pewnością sprawi Ci wiele radości.
Jesteś tu mile widziany!