Co zobaczyć w najbliższym sąsiedztwie Jabłonkowej Osady?  Wyprawa bez samochodu lub na rowerze

Po dniu spędzonym na chodzeniu po górach masz ochotę na spokojny spacer
w pobliżu Jabłonek k. Cisnej?
Szukasz łatwych szlaków w Bieszczadach dla dzieci?
A może interesują Cię ścieżki rowerowe?
W Bieszczadach nie brakuje krótkich tras, które nie są wyczerpujące, a na dodatek można je pokonać
w kilka godzin.
Dowiedz się, jakie atrakcje znajdują się w pobliżu Jabłonkowej Osady!

Ścieżka przyrodnicza “Jodła Lasumiła”

Osoby przebywające w Jabłonkowej Osadzie nie będą się nudzić. 2 km od naszego obiektu znajduje się początek łatwego szlaku w Bieszczadach o nazwie “Jodła Lasumiła”. To piesza trasa, która prowadzi do największej w Polsce jodły, która jest określana także Matką Bieszczadzkich Lasów.

  • Drzewo ma 519 cm w obwodzie, 165 cm w pierśnicy i 35 metrów wysokości – może spróbujesz objąć ją razem z dziećmi?
  • Ma ok. 250 lat, a więc jest atrakcją w Bieszczadach, która przyciąga uwagę.
  • Pełni ważne funkcje przyrodnicze – tylko w tak starych drzewach rzadkie gatunki ptaków, takie jak orzeł przedni czy orlik krzykliwy, zakładają swoje gniazda


Ścieżka do jodły w jedną stronę ma długość ok. 1,5 km, więc jej przejście zajmuje ok. 45 minut. Na miejscu znajdują się wygodne ławeczki i tablice informujące. Można tam miło spędzić czas i nabrać sił do dalszej wędrówki.

Rezerwat przyrody “Gołoborze” w Bieszczadach

Rezerwat został założony pod koniec lat 70. XX wieku. Zajmuje ok. 14 ha, ale prowadzi przez niego tylko jedna ścieżka edukacyjna oznakowana kolorem niebieskim. Jest to idealna trasa w Bieszczadach dla początkujących, więc warto odwiedzić to miejsce.

Gołoborze stanowi naturalne głazowisko piaskowców istebniańskich. Ich wiek szacuje się na koniec ostatniego okresu lodowcowego, jaki miał miejsce na tym terenie. W polskich Karpatach występuje tylko na terenie nadleśnictwa Baligród.

Rumowisko jest położone nad Rabskim Potokiem, w którym przy odrobinie szczęścia można znaleźć… kryształy górskie. To nie jedyny walor tego terenu. Na kamieniach rośnie wiele rzadkich porostów, a także roślin objętych ochroną. Nie należy ich zrywać – nie tylko ze względu na ryzyko otrzymania mandatu, ale także ze względu na szacunek do bieszczadzkiej natury.

W rezerwacie można poruszać się wyłącznie po wyznaczonych ścieżkach turystycznych. W Bieszczadach leśnicy nawołują do przestrzegania reguł, ponieważ to jedyna szansa na to, żeby ochronić tamtejszą roślinność przed degradacją.

Ścieżka przyrodniczo-geologiczna "Huczwice"

Niedaleko gołoborza znajduje się ścieżka przyrodniczo-geologiczna o nazwie “Huczwice” prowadząca do kamieniołomu. Jest to jeden ze szlaków w okolicy Cisnej, którego przejście zajmie Ci kilkadziesiąt minut. Warto tu wstąpić, gdy jest się w okolicy.

  • Do kamieniołomu można dotrzeć zielonym szlakiem, który prowadzi od gołoborza lub podjechać samochodem i zaparkować na parkingu przed wejściem.
  • Ścieżka jest bardzo krótka – ma zaledwie 0,5 km – i lekko prowadzi do góry.
  • Po około 20 minut dociera się na punkt widokowy, skąd można zobaczyć ściankę odkrywki.


Jeśli udasz się w to miejsce w weekend lub poza godzinami pracy kamieniołomu, usłyszysz nieustannie spadające tam różnego rodzaju odłamki.
Z tego powodu opuszczanie ścieżki, pochodzenie blisko krawędzi lub wchodzenie na teren kamieniołomu bez zachowania odpowiednich środków ochrony jest bardzo niebezpieczne i może zagrażać życiu.

Ścieżka przyrodnicza nad Jeziorko Bobrowe

W przeciwieństwie do jezior w Tatrach, te w Bieszczadach znajdują się w dolinach i prowadzą do nich łagodne piesze trasy. Koło Cisnej, tuż obok Jabłonek, jest ścieżka przyrodnicza, która wiedzie nad urocze Jeziorko Bobrowe. Jest ono położone pomiędzy dwoma nieistniejącymi wsiami – Huczwicami i Sukowatymi. To, co je wyróżnia to:

  • specyficzne kikuty drzew, które wystają ponad wodę,
  • obecność bobrów, które doskonale się tutaj zadomowiły.


Wbrew pozorom jeziorko nie powstało naturalnie – jest sztucznym zbiornikiem, który powstał na podmokłych terenach.
Dawniej płynął tędy niewielki potok.

Aby dotrzeć nad Jeziorko Bobrowe, najlepiej dojechać do parkingu w Dolinie Rabskiego Potoku tuż przy kamieniołomie. Następnie:

  • udaj się na pieszą wędrówkę wzdłuż drogi,
  • przy studenckiej chacie Huczwice skręć na czerwony szlak,
  • po około godzinie dotrzesz do jeziorka,
  • możesz zawrócić lub pójść dalej do skrzyżowania szlaków zielonego i czerwonego,
  • skręć w lewo i wróć do chaty Huczwice lub przejdź w prawo i udaj się na Chryszczatą,
  • zawróć na parking.


Cały szlak można bez większych problemów pokonać rowerem. Możesz także wydłużyć trasę i ruszyć już z miejscowości Rabe zamiast z parkingu spod Kamieniołomu. Wybór należy do Ciebie.

Ścieżki turystyczne w Bieszczadach są niezwykle malownicze.
Ponadto można z nich wiele dowiedzieć się o historii dawnych mieszkańców.
Warto czasem opuścić połoniny i ruszyć w doliny.