Gdzie warto się wybrać jesienią w Bieszczadach?

Wiele osób zastanawia się, czy szlaki w Bieszczadach są otwarte jesienią.
Oczywiście, że tak! To wyjątkowa pora roku. Właśnie wtedy bukowe lasy, jagodziska
i trawy zmieniają swój kolor z głębokiej zieleni na niezwykłe złoto i czerwień.
Ich widok zapiera dech w piersiach, co sprawia, że wyprawa w góry o tej porze roku jest wręcz obowiązkowa. Zastanawiasz się, jakie trasy w Bieszczadach wybrać jesienią? Sprawdź te propozycje.

Najpiękniejszy szlak w Bieszczadach, czyli Połonina Caryńska

Bieszczady są znane z połonin, czyli górskich łąk położonych powyżej linii lasu. Zajmują one sporą powierzchnię. Wśród nich na szczególną uwagę zasługuje Połonina Caryńska. Aby poznać jej majestatyczność i zobaczyć ją w całej okazałości, najlepiej wybrać trasę, która prowadzi przez całe pasmo górskie, czyli od Ustrzyk Górnych ku Brzegom Górnym.

  • Trasa ma 9 km, a jej przejście zajmie Ci nieco ponad 3 godziny. Nie jest to szlak na cały dzień i świetnie poradzą sobie na nim nawet przedszkolaki.
  • Ten szlak jest mniej popularny niż trasa, która wiedzie z Przełęczy Wyżniańskiej. Zatem jest duża szansa, że w pewnym momencie pozostaniesz sam ze swoimi myślami.
  • Jest to bardzo ciekawy szlak w Bieszczadach. Rozpościera się z niego widok na cztery strony świata, w tym Magurę Stuposiańską, Dział, Rawki i Tarnicę. Z góry można podziwiać niezwykłą feerię barw, która niczym morze rozlewa się po okolicy.


Na parking dostaniesz się z powrotem busem lub łapiąc tzw. stopa. Możesz pokonać drogę także pieszo. Trasa ma 9 km, ale łatwiej się idzie, ponieważ wiedzie asfaltem.

Widokowy szlak w Bieszczadach, czyli Dział

Dział to pasmo górskie położone nad Wetliną. Ciągnie się od wsi, aż do Rawki i ma ok. 7 km. Trasę tę można skrócić, wchodząc na szlak z Przełęczy Wyżnej. Ta trasa ma zaledwie 2,5 km, więc wystarczy godzina, aby znaleźć się na szczycie.

Jednak zachęcamy do przekroczenia całego pasma – od Wetliny aż do Małej Rawki, ponieważ jest to jeden z bardziej widokowych szlaków w Bieszczadach.

  • Trasa rozpoczyna się przy kościele we wsi, więc łatwo znaleźć miejsce parkingowe.
  • Podejście jest łagodne, więc to dobry szlak w Bieszczadach dla początkujących.
  • Po wyjściu z lasu maszeruje się odkrytymi graniami, z których rozpościera się z niego widok wspaniałą Połoninę Wetlińską i Caryńską oraz słowacką część Bieszczadów.
  • Całość ma 8 km w jedną stronę i zajmuje ponad 3 godziny.
  • Potem można zejść z Rawki do Przełęczy Wyżniańskiej. Na dole znajduje się bacówka, gdzie można kupić gorące napoje i odpocząć.


Dział w większości jest zalesiony przez drzewa bukowe. Jesienią ich liście zmieniają kolor na złocisto-czerwony i radośnie wirują w powietrzu unoszone przez bieszczadzkie anioły. Las na tle jagodzisk w ognistym kolorze prezentuje się jak baśniowa kraina.

Krótki szlak w Bieszczadach na Jeziorka Duszatyńskie

Nie możesz się wspinać, a mimo to nie chcesz rezygnować z wędrówki po szlakach w Bieszczadach? Gdzie można się zatem wybrać? Na Jeziorka Duszatyńskie, które znajdują się u podnóża Chryszczatej. To rezerwat przyrody, który znajduje się niedaleko Jabłonkowej Osady. To idealny wybór dla rodzin z dziećmi, a nawet rowerzystów.

Najszybciej dostaniesz się tam z Duszatyna – parking znajduje się na końcu drogi szutrowej w tej wsi. Stamtąd prowadzi czerwony szlak ku rezerwacie Zwięzło.

  • Trasa na początku wiedzie spokojnie leśną drogą, następnie przecina potok i pnie się do góry.
  • Podejście nie jest bardzo wymagające, choć miejscami może być strome. Po 1,5 godzinie dotrzesz na miejsce.


Jeziorka Duszatyńskie przyciągają uwagę swoimi pięknymi kolorami. Okoliczne drzewa liściaste wspaniale przeglądają się w lustrze wody niczym próżne damy. Jednak nikt nie ma im tego za złe. Feeria barw jesienią oszałamia i wprawia w osłupienie, zwłaszcza, gdy przez liście przebijają się promienie złocistego słońca.

Jeśli masz czas, możesz pójść dalej ku Chryszczatej. Ponad 100 lat temu od zachodniego zbocza oderwała się ziemia pozostawiając po sobie niesamowite widowisko. Wyrwa w najwyższym miejscu wygląda monumentalnie i robi niesamowite wrażenie.

To 3 propozycje, gdzie widoki jesienią zapierają dech w piersiach. Jednak pamiętaj – atrakcji w Bieszczadach nie brakuje!