Połoniny, czyli serce Bieszczadów – odkryj je

Czy wiesz, że połoniny występują tylko w Bieszczadach? To jedyne góry w Polsce, na których zamiast lasu świerkowego rozpościerają się rozległe łąki. Dawniej bojkowie, czyli rdzenni mieszkańcy Bieszczadów, wypasali na nich całe stada owiec, które skutecznie zapobiegały zalesieniu tych terenów. Obecnie przebywają tam jedynie dzikie zwierzęta. Jednak połoniny nadal zachwycają, dlatego warto je odwiedzić.  Dowiedz się więcej!

Połoniny w Bieszczadach – jakie są?

Gdy mowa o Bieszczadach najczęściej wymienia się dwie połoniny – Wetlińską i Caryńską. Ich popularność wynika przede wszystkim z niezwykłych widoków, jakie z nich się rozpościerają, a także łatwej dostępności szlaków. Trasy na te góry prowadzą z popularnych miejscowości, które znajdują się przy głównej drodze, więc nie ma problemu z dotarciem na szczyt.

Jednak czy wiesz, że to nie jedyne połoniny w Bieszczadach? Wyróżnia się także:

  • połoninę Bukowską, na której znajdują się szczyty Kopy Bukowskiej, Halicza i Rozsypańca. Znajduje się tuż obok Tarnicy, czyli najwyższego szczytu w Bieszczadach;
  • połoninę Dźwiniacką, znaną szerzej jako Bukowe Berdo. Można na nią wejść od Mucznego lub przełęczy goprowskiej znajdującej się pomiędzy pod Tarnicą.


Połoniny znajdują się także w ukraińskiej części Bieszczad. Można je zwiedzić, jednak najpierw warto dowiedzieć się od doświadczonych przewodników, jak to zrobić.

Mapa połonin w Bieszczadach – gdzie znaleźć?

Połoniny w Bieszczadach są świetnie oznakowane. Zatem nie ma problemu z dotarciem na nie. Przed wyjściem na szlak znajdziesz plansze, a po drodze liczne drogowskazy, które ułatwią znalezienie właściwej trasy.

Mapa Bieszczadów dostępna jest także online, np. na stronie mapa-turystyczna.pl. Łatwo tam sprawdzić długość trasy, sumę podejść czy czas przejścia. Znacznie ułatwia to planowanie wędrówki po górach.

Najpopularniejsze połoniny w Bieszczadach – jak na nie dotrzeć?

Planujesz wyprawę po bieszczadzkich połoninach? To świetny pomysł. Możesz zaplanować przejście tak, żeby przejść oba pasma w jeden dzień, jednak to bardzo wymagająca wyprawa pod względem kondycyjnym. Znacznie lepiej jest dozować sobie doznania i podzielić wędrówkę na dwa etapy.

Szlak na Połoninę Wetlińską w Bieszczadach

Wzdłuż Połoniny Wetlińskiej w Bieszczadach znajduje się kilka kulminacji. Najwyższe z nich to: Roh o wysokości 1255 m.n.p.m., Osadzki Wierch – 1253 m.n.p.m. oraz Hasiakowa Skała – 1228 m.n.p.m. Aby odwiedzić każdą z nich, najlepiej zacząć wędrówkę w Brzegach Górnych i kierować się ku Kalnicy.

  • Wejście na szlak znajduje się na parkingu pomiędzy Przełęczą Wyżniańską a Przełęczą Wyżną.
  • Trasa do pierwszego szczytu, czyli Hasiakowej Skały ma 2,5 km i zajmuje ok. 1,5 godziny. Jest dość stroma, więc może być trudna dla początkujących.
  • Następnie ścieżka wiedzie odkrytym pasmem górskim, skąd można podziwiać Rawki, Połoninę Caryńską i Smerek.
  • Po ok. 2 godzinach dociera się na szczyt Smereka.
  • Po kilkunastu minutach marszu połoniny chowają się za lasem. Zejście do Kalnicy zajmuje ok. 1,5 godziny.


Czy wiesz, że na Połoninie Wetlińskiej znajduje się schronisko o uroczej nazwie Chatka Puchatka? W Bieszczadach to jedyny taki obiekt położony na tak dużej wysokości. W latach 2019-2022 przeszedł modernizację i obecnie stanowi świetne miejsce do odpoczynku. Znajdują się tam też kamery na Połoninę Wetlińską i Bieszczady. Dzięki temu można łatwo sprawdzić panującą obecnie pogodę w górach.

Szlak na Połoninę Caryńską w Bieszczadach

Trasa na Połoninę Caryńską jest bardzo malownicza, a przy tym bardzo przyjemna. Aby przejść cały masyw, należy pokonać szlak od Brzegów Górnych – z tego samego parkingu, gdzie zaczyna się droga na Połoninę Wetlińską – aż do Ustrzyk Górnych.

  • Początkowy etap jest dość wymagający. Suma podejść wynosi 540 m, a więc trzeba nieco wysiłku. Jednak warto to zrobić, ponieważ po ok. godzinie można zobaczyć niezwykły widok na masyw, a także na Rawki i Tarnicę. Za plecami pozostanie Połonina Wetlińska.
  • Drugi etap to godzinny spacer po zboczu połoniny. Podejścia są niewielkie, więc trasa jest bardzo przyjemna.
  • Trzeci etap to zejście do Ustrzyk Górnych. Suma zejść wynosi ok. 460 m, a więc może być dość stromo. Jednak wystarczą dobre buty, aby pokonać wszystkie przeszkody.


Cały szlak ma 13,5 km, a jego przejście zajmuje prawie 4,5 godziny.

Wędrówka połoninami to zawsze dobry pomysł. Wybierz się na szlak i poznaj ich niezwykły klimat!