Z plecakiem po Bieszczadach – jak zaplanować trasę?

Wiele osób uważa, że nie można wyjechać w Bieszczady, jeśli nie ma się własnego samochodu. Z pewnością nie jest to łatwe – komunikacja zbiorowa na tym terenie jest dość ograniczona, więc poruszanie się może być trudne. Jednak nie jest to niemożliwe. Jeśli dobrze zaplanujesz wyprawę, to nie tylko dotrzesz na szlaki w Bieszczadach, ale także aktywnie spędzisz czas. Dowiedz się, jak to zrobić!

Wybierz dobrą bazę wypadową

Jeśli podróżujesz tylko z plecakiem, warto zdecydować się na nocleg w miejscu, które:

  • jest dobrze skomunikowane z większymi miastami Podkarpacia, np. Sanokiem czy Leskiem,
  • znajduje się przy tzw. wielkiej pętli bieszczadzkiej, czyli głównej drodze łączącej najważniejsze miejscowości w Bieszczadach,
  • stanowi początek różnorodnych szlaków pieszych w góry od kilku do kilkudziesięciu kilometrów długości.


Dobrym wyborem są Jabłonki, gdzie znajduje się Jabłonkowa Osada. Dzieli ją 30 km od Leska i 9 km od Cisnej, zatem dotarcie do wsi nie stanowi większych problemów.

Ponadto w tej miejscowości ma początek wiele krótkich, ale malowniczych ścieżek przyrodniczych oraz dwa szlaki – czarny i zielony, które łączą się z niebieskim i czerwonym. To sprawia, że można spędzić tam aktywnie czas i po każdej wyprawie wracać spokojnie do miejsca noclegowego.

Sprawdź, czy szlaki w Bieszczadach są otwarte

Zanim zaczniesz zastanawiać się, jaki szlak w Bieszczadach wybrać, sprawdź, które z nich są otwarte, a które zamknięte. Czasami, np. w związku z lotniczym transportem materiałów potrzebnych do remontów szlaków turystycznych lub wycinką drzew, niektóre trasy zostają zamknięte w trosce o bezpieczeństwo turystów.

Informacje o tym znajdziesz np. na stronie:

  • bieszczadzkiego parku narodowego – bdpn.pl,
  • nadleśnictwa Baligród – baligrod.krosno.lasy.gov.pl w zakładce “turystyka”.


Pod koniec 2022 roku zamknięto np. odcinek ścieżki wzdłuż Rabskiego Potoku, który wiedzie od parkingu do wiaty turystycznej. Warto wiedzieć o tym wcześniej, żeby nie marnować czasu na dotarcie w dane miejsce.

Wybierz jednodniowe szlaki w Bieszczadach

W lasach państwowych na terenie nadleśnictwa Baligród nie można nocować. Dlatego trzeba zaplanować trasę tak, aby wyjść z Jabłonek i wrócić do nich tego samego dnia. Zastanawiasz się zatem, jakie szlaki w Bieszczadach wybrać? Oto nasze propozycje.

Jabłonki-Wołosań-Cisna

Ta trasa rozpoczyna się tuż koło kościoła pw. Matki Boskiej Królowej Polski w Kołonicach. Jest dość prosta i krótka. Do pokonania jest ok. 17 km, co zajmie Ci ok. 5-6 godzin. Po drodze pokonasz Wołosań o wysokości 1071 m n.p.m., który skrywa się w cieniu potężnych buków.

Dolina Rabskiego Raju-Jeziorko Bobrowe-Chryszczata-Przełęcz Żebrak-Przełęcz pod Jawornem-Jabłonki

To niezwykle malownicza i dość spokojna trasa, jednak trochę długa, dlatego warto zabrać dużo jedzenia. Całość ma ok. 24 km, a przejście zajmuje ponad 8 godzin. Suma przewyższeń wynosi ponad 900 metrów, co może być nieco wymagające dla osób początkujących. Jednak cała trasa biegnie gęstym lasem, więc jest tam latem przyjemnie chłodno, a jesienią bardzo kolorowo.

Jabłonki-Łopiennik-Berdo-Baligród

Trzecia propozycja wiedzie na bardzo popularny Łopiennik o wysokości 1069 m n.p.m. Cała droga wiedzie przez bukowy las. Nie jest zbyt często uczęszczana, więc to świetny wybór, jeśli chcesz się wyciszyć i poobcować z naturą.

Proponowany szlak ma długość 18 km, a jego pokonanie zajmie Ci ok. 6 godzin.

Mierz siły na zamiary, czyli ustal na mapie ze szlakami
w Bieszczadach, czy trasa nie jest zbyt trudna

Czasami w porywie entuzjazmu turyści planują zbyt ambitne trasy, co prowadzi do zbyt dużego wycieńczenia organizmu i trudności z powrotem do miejsca noclegowego. Aby tego uniknąć, zanim ruszysz w drogę sprawdź mapy szlaków w Bieszczadach, np. na mapa-turystyczna.pl.

To strona, gdzie można:

  • wyznaczyć dokładnie trasę wyprawy,
  • zobaczyć, ile będzie kilometrów oraz przewyższeń do pokonania,
  • sprawdzić, ile orientacyjnie zajmie przejście całego szlaku w Bieszczadach.


Online można także zobaczyć, jakie szczyty oraz atrakcje miniesz po drodze. Znacznie ułatwia to planowanie podróży.

Czy wiesz, że istnieje mobilna aplikacja ze szlakami w Bieszczadach? Warto ją zainstalować na swoim telefonie, aby podczas wyprawy się nie zgubić. Można także pobrać stamtąd trasę i mieć ją dostępną offline.

Nawet bez samochodu można podróżować po Bieszczadach i aktywnie spędzać czas. Spróbuj!