Zakochaj się w Bieszczadach – poznaj 3 najpiękniejsze szlaki

Wybierasz się w Bieszczady na jednodniową wycieczkę? Chcesz spędzić czas na mało uczęszczanym szlaku? W Bieszczadach znajduje się wiele ciekawych tras, które różnią się długością czy trudnościami od pokonania, ale tylko niektóre z nich wprawiają w prawdziwy zachwyt. 
Dowiedz się, jakie szlaki w Bieszczadach są najpiękniejsze i naprawdę zakochaj się w tych górach.

Dziki szlak w Bieszczadach – Muczne-Bukowe Berdo

Muczne jest znane przede wszystkim z zagrody żubrów – darmowej atrakcji w Bieszczadach, którą warto zwiedzić, gdy jest się w pobliżu. Jednak to nie jedyny powód, przez który warto odwiedzić tą wieś. 3 kiloemtry dalej zaczyna się szlak na niezwykłe Bukowe Berdo.

Jest to widokowy masyw górski o trzech szczytach. Najwyższy z nich ma wysokości 1311 m n.p.m. Trasa nie jest zbyt często uczęszczana, co sprawia, że ścieżka zachowuje swój pierwotny, dziki charakter.

Szlak rozpoczyna się przy domku myśliwskim w Mucznem.

  • Pierwszy etap to spacer przez gęsty, majestatyczny, bukowy las. W wietrzne dni szum liści potrafi zagłuszyć myśli. Ścieżka pnie się ku górze dość intensywnie.
  • Drugi etap wiedzie przez wszystkie trzy szczyty masywu górskiego. Ścieżka jest wąska i gęsto porośnięta trawą oraz usłana piaskowcowymi, wychodniami skalnymi. Na trasie znajduje się także malowniczy odcinek, tj. lasek krzewiastej jarzębiny. Jesienią mieni się wieloma kolorami, co sprawia, że to jeden z najpiękniejszych szlaków w Bieszczadach.
  • Trzeci etap to wejście po schodach na najwyższy szczyt Bukowego Berda. Z góry rozpościera się niesamowity widok na wijącą się Dolinę Sanu, pasma Halicz, Krzemień i Tarnicę oraz najpopularniejsze połoniny – Caryńską i Wetlińską.


Przejście szlaku w tę i z powrotem zajmuje ok. 4 godzin, a cała trasa ma 10,7 km.

Niezwykły szlak w Bieszczadach – Połonina Wetlińska

Połonina Wetlińska jest znana przede wszystkim z Chatki Puchatka, czyli jedynego schroniska w Bieszczadach, które znajduje się na tak dużej wysokości. Na ten szczyt prowadzi kilka szlaków w Bieszczadach: z Wetliny, Kalnicy czy Brzegów Górnych.
Najkrótszy wiedzie z Przełęczy Wyżnej i jest bardzo popularny, więc ostrzegamy, że nie zaznasz tam spokoju i ciszy w sezonie. Mimo to warto się na niego wybrać.

  • Na początku ścieżka biegnie spokojnie przez łąkę, aby po przekroczeniu linii lasu zacząć ostro piąć się w górę. Droga jest dość kamienista.
  • Po ok. 30 minutach wychodzi się z lasu. Wówczas można zobaczyć piękny widok na Roh i Osadzki Wierch – szczyty połoniny Wetlińskiej.
  • Następnie trasa staje się dość łagodna. Pnie się powoli zboczem do góry. Widoki są urzekające, a spacer mało wymagający.
  • Po 20 minutach dociera się do Chatki Puchatka. Można tutaj odpocząć i delektować się widokami na pasma Ortryt i Dwernik-Kamień, Tarnicę, Połoninę Caryńską, Rawki, a nawet na pasmo graniczne. Z tego miejsca dobrze widać także dolinę dawnej wsi Caryńskie. Zimą – przy inwersji temperatur – jest szansa zobaczyć Tatry.


Trasa jest zróżnicowana, a nie monotonna, a przy tym niezbyt wymagająca. Poradzą sobie na niej nawet przedszkolaki.

Długi i zapierający dech w piersiach szlak
w Bieszczadach – Tarnica-Halicz-Rozsypaniec

Jeśli zastanawiasz się, co warto zobaczyć w Bieszczadach, to z pewnością jest to dzika dolina Górnego Sanu. To najdzikszy i najdalej wysunięty obszar Polski. Wspaniale widać ją z Halicza. Aby do niego dotrzeć, najlepiej pokonać trasę z Wołosatego przez Tarnicę i Kopę Bukowską.

To najlepszy szlak w Bieszczadach, jeśli chcesz spędzić cały dzień w górach. Cała trasa ma ponad 26 km i szacuje się, że przejście jej zajmuje nieco mniej niż 10 godzin. To nie jedyna zaleta tej drogi.

  • Szlaki wiodą odkrytymi graniami, a zatem cały czas rozpościera się niesamowity widok na polskie i ukraińskie góry. W słoneczne dni z trudem można oderwać od nich oczy.
  • Trasa jest dość łagodna, więc poradzą sobie z nią nawet osoby o słabszej kondycji. Zaczynając wędrówkę od strony Rozsypańca, czekają Cię tylko schody przed wejściem na Tarnicę i po zejściu z tego szczytu.


Ten szlak przypadnie do gustu zwłaszcza zaprawionym piechurom, którzy nie lubią zbyt szybko wracać w doliny.

Odwiedź każdy z tych szlaków, a zakochasz się w Bieszczadach bez pamięci.