Bieszczady na weekend — jak zaplanować udany wypad poza miasto? Poradnik

Chcesz zaskoczyć ukochaną osobę i zabrać ją na kilka dni za miasto?
Zamierzasz wyjechać podczas długiego weekendu i nie wiesz, jakie ciekawe atrakcje warto zobaczyć? Postaw na krótki wypad w Bieszczady! W tych górach nie tylko wypoczniesz z dala od miejskiego zgiełku, ale także aktywnie spędzisz czas.
Z pewnością wpłynie to pozytywnie na Twoje samopoczucie! Jednak, żeby wypad był udany, warto go dobrze zaplanować. Poznaj nasze wskazówki!

Wybierz dobrą bazę wypadową blisko ciekawych miejsc w polskich Bieszczadach

Jeśli podczas krótkiego wypadu w Bieszczady nie chcesz marnować czasu na jeżdżenie autem, wybierz dobrą bazę wypadową. Dobrym przykładem są Jabłonki. Ta miejscowość jest:

  • dobrze skomunikowana — przez wieś biegnie Wielka Pętla Bieszczadzka, czyli droga nr 893, która prowadzi z Cisnej do Baligrodu. Często kursują po niej autobusy, więc można łatwo się przemieszczać pomiędzy głównymi miejscowościami Bieszczadów;
  • blisko szlaków — atrakcje turystyczne są w zasięgu ręki; to sprawi, że nie będziesz marnować cennego czasu na dotarcie na szczyt i unikniesz tłumów!
  • w pobliżu sklepów i restauracji — w nich nie tylko uzupełnisz zapasy jedzenia, ale także skosztujesz pysznych bieszczadzkich przysmaków.

Wynajmij cały domek dla siebie z licznymi udogodnieniami

Aby przyjemnie spędzić czas, tak jak lubisz, wynajmij domek w Bieszczadach.
W takim miejscu będziesz czuć się jak w domu. Brak innych lokatorów w budynku sprawia, że masz pewność, że nikt nie będzie zakłócać Twojego snu po ciężkim dniu na szlaku.
W naszych domkach znajduje się w pełni wyposażona kuchnia, więc można przygotowywać posiłki zgodnie z własnymi preferencjami. Do tego każdy może skorzystać np. ze wspólnej sauny, rowerów czy świetlicy z grillem i spędzić przyjemnie czas z innymi wczasowiczami.

Zaplanuj aktywnie czas na szlaku Bieszczadzkiego Parku Narodowego

Zastanawiasz się, jakie są najciekawsze atrakcje Bieszczad? Aby po wyjeździe pozostały miłe wspomnienia, zaplanuj ciekawe aktywności na terenie Bieszczadzkiego Parku Narodowego! Możesz udać się np. na:

  • wodospad na potoku Czartów Młyn — trasa rozpoczyna się za kościołem w Górzance. Na początku szlak prowadzi główną drogą przez Wolę Górzańską. Po ok. 1 godzinie dochodzi się do rozejścia szlaków. Wtedy wejdziesz w las. Po pokonaniu ok. 1,5 km dojdziesz do wodospadu. Trasa w jedną stronę zajmuje ok. 1,5 godziny. Zatem pokonanie całej drogi zajmie Ci ok. 3 godzin;
  • Kiczerę Baligrodzką — szlak rozpoczyna się przy drodze krzyżowej w Baligrodzie. Na szczyt prowadzą dwa szlaki. Ten po prawej kieruje bezpośrednio na Kiczerę. Drugi po lewej wiedzie przez Trzy Krzyże oraz Stebne. Warto wybrać tę trasę i zrobić sobie dłuższą wycieczkę. Przejście całej drogi zajmuje ok. 1,5 godziny, a więc ten szlak to dobry wybór, np. na popołudniową wycieczkę. To jedno z ciekawych miejsc, które można znaleźć w okolicy Jabłonek.

Czytaj więcej: Zabytki w Bieszczadach – szlakiem bieszczadzkich cerkwi drewnianych

Spakuj się z głową przed wyjazdem

Pamiętaj, że na krótki wypad w Bieszczady nie potrzebujesz dużo rzeczy. Aby nie zabierać dużego bagażu, postaw na wielofunkcyjne ubrania, takie jak np.:

  • spodnie z odpinanymi nogawkami, dzięki którym dostosujesz ubranie do warunków atmosferycznych;
  • kurtka przeciwdeszczowa, która chroni nie tylko Ciebie, ale także plecak. W rezultacie nie będzie trzeba zabierać dodatkowych pokrowców na bagaż i nic nie przemoknie;
  • koszulki z oddychających materiałów, które można bez dyskomfortu nosić zarówno w chłodne, jak i upalne dni.


Pamiętaj również, żeby zabrać ubrania na każdą pogodę. Bieszczady to miejsce, w którym bardzo szybko zmienia się aura, więc jednego dnia może świecić piękne słońce, a drugiego padać mocny deszcz. Warto się na to przygotować, jeśli chcesz korzystać z największych atrakcji regionu bez przeszkód.

Dobry plan to podstawa udanego wypadu! Dlatego nie działaj spontanicznie, tylko wszystko wcześniej dobrze przemyśl. Do zobaczenia na szlaku!