Bieszczady rowerem — co warto wiedzieć o trasach rowerowych w Bieszczadach?

Wybierasz się w Bieszczady, ale masz ograniczony czas na zwiedzanie tych pięknych gór? Zastanawiasz się, jak w krótkim czasie odwiedzić jak najwięcej miejsc? Jest na to sposób. Zamień piesze wędrówki na przejażdżki rowerowe. Za pomocą jednośladu pokonasz codziennie nawet kilkadziesiąt kilometrów.
Przy okazji poprawisz swoją kondycję fizyczną. Sprawdź najważniejsze informacje o jeździe jednośladem i o trasach rowerowych w Bieszczadach!

Wypożyczalnie rowerów w Bieszczadach — gdzie można znaleźć jednoślady?

Nie każdy może przywieźć swój rower w Bieszczady. Na szczęście nic straconego — na terenie gór istnieje wiele wypożyczalni jednośladów. Jedna znajduje się na terenie naszego ośrodka. W rowerowni znajdziesz nowoczesne, zadbane i w 100% sprawne pojazdy, dzięki którym bez problemu pokonasz górskie drogi.

Czytaj więcej: Co zobaczyć w najbliższym sąsiedztwie Jabłonkowej Osady? Wyprawa bez samochodu lub na rowerze

Bieszczady rowerem — jaki jednoślad wybrać, aby jazda po górach była komfortowa?

Chcesz przyjechać w Bieszczady z własnym rowerem? Pamiętaj, że miejski model nie sprawdzi się zbyt dobrze podczas jazdy po górach. Aby móc komfortowo i bezpiecznie pokonywać leśne, skaliste ścieżki, najlepiej zabrać ze sobą typowy rower górski, który ma:

  • szerokie opony — zapewniają dobrą przyczepność,
  • sprawną amortyzację — pomoże m.in. ochronić Twoje stawy przed urazami,
  • mocne hamulce — z pewnością przydadzą się podczas jazdy w dół.


Oprócz roweru zabierz ze sobą również obowiązkowo ochraniacze i kask! Dzięki nim upadek nie zakończy się poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi.

Bieszczadzkie trasy rowerowe — gdzie warto się udać na wycieczkę rowerową?

Masz już rower, kask i ochraniacze? Czas wybrać trasę! Wokół Jabłonek do wyboru masz liczne trasy rowerowe. Spośród bieszczadzkich tras polecamy:

  • Komańcza — Duszatyn — Chryszczata — przełęcz Żebrak — Cisna — ten szlak rowerowy ma ok. 40 km długości. Jeśli wydłużysz ją o dodatkowe 12 km, wrócisz rowerem prosto do Jabłonek. Szlak wiedzie przez pasmo Wołosania, na którym do dziś można znaleźć resztki austriackich wzmocnień z obu wojen światowych. To właśnie tędy wiodła linia frontu podczas I wojny światowej. Ich widok robi wrażenie;
  • Wola Michowa – Baligród — droga ma ok. 18 km, a więc nie jest długa. Natomiast na początku jest dość wymagająca kondycyjnie, więc np. osoby początkujące mogą mieć problemy z jej pokonaniem. Potem trasa łagodnie prowadzi aż do „Doliny Rabskiego Potoku”. Dalej miniesz rezerwat „Gołoborze” i zakłady górnicze, po których czeka Cię asfaltowa droga prowadząca prosto do Baligrodu. Jeśli zdecydujesz się wrócić do Jabłonek rowerem, trzeba będzie pokonać dodatkowe 9 km;
  • Smolnik n. Osławą – Rzepedź — Kalnica — Baligród — Jabłonki — trasa ma ok. 40 km, jednak należy pamiętać, że nie prowadzi cały czas przez utwardzoną drogę. Na początku od Smolnika aż do Rzepedzi jest dobrze przygotowana, a więc jazda jest przyjemna. Miejscami zdarzają się bardziej strome podjazdy, ale ich pokonanie nie stanowi większego problemu. Następnie w Rzepedzi koło stacji PKP należy skręcić na szlak na Suliłę. Tutaj możesz napotkać nieco kłopotów z pokonaniem drogi. Miejscami trzeba prowadzić rower przez błoto czy nieutwardzoną łąkową ścieżkę. Dodatkową trudnością jest słabo oznakowany szlak. Przez to z Suliły trzeba jechać do Kalnicy nieco „na oślep”. Jednak po kilkudziesięciu minutach powinno udać się wyjechać na utwardzoną drogę. Stamtąd już bez problemu dotrzesz do Baligrodu i Jabłonek.

 

Pamiętaj, żeby dobrać trasę do swoich możliwości fizycznych! Pokonanie 40 km po trudnym terenie może być zbyt wycieńczające dla osób początkujących. Warto wziąć to pod uwagę przy planowaniu podróży.

Odkrywaj Bieszczady z innej perspektywy niż zazwyczaj. Sprawdź trasy rowerowe i odkryj radość z pedałowania po górach!