Podejmowanie działań na rzecz ochrony przyrody ma duże znaczenie nie tylko dla samej natury, ale także dla człowieka. Bez myślenia o ekologii nie byłaby możliwa np. odbudowa naturalnych siedlisk zagrożonych gatunków roślin i zwierząt. Troska o te kwestie pozwala zapobiec degradacji Bieszczad. Właśnie w tym celu wprowadzane są różne rozwiązania z zakresu ochrony środowiska. Dowiedz się więcej!
Bieszczady to bardzo cenny obszar pod względem przyrodniczym. Na ich terenie schronienie znalazły różne zwierzęta zagrożone wyginięciem, m.in. żubry, rysie, żbiki, orły, a także ptaki, np. puszczyki, orliki oraz dzięcioły. W wyniku pracy leśniczych na rzecz ochrony przyrody udało się odbudować nie tylko faunę, ale także florę tego obszaru. Mimo to działania na rzecz ekologii nie ustają. Wciąż są wprowadzane nowe rozwiązania, które przyczyniają się do ochrony środowiska.
Jak dba się o ochronę przyrody na terenie nadleśnictwa w bieszczadzkich lasach?
W celu ochrony środowiska w Bieszczadach zostały wyznaczone liczne parki, np. Bieszczadzki Park Narodowy czy Ciśniańsko-Wetliński Park Krajobrazowy, a także rezerwaty i użytki ekologiczne.
Na terenie Bieszczadzkiego Parku Narodowego obowiązuje zakaz poruszania się poza wyznaczonymi ścieżkami i przebywania w miejscach tzw. dzikich. Dlaczego?
- Pozwala to zabezpieczyć okoliczną roślinność przed zadeptaniem jej przez człowieka.
- Jest to także ochrona miejsc gawrowania zwierząt. Dzięki temu mogą one w spokoju wychowywać swoje potomstwo.
Ponadto pracownicy nadleśnictw na terenie Bieszczadzkiego Parku Narodowego stale organizują różne akcje edukacyjne na temat ochrony przyrody. Są to atrakcje dla dzieci oraz młodzieży, a także liczne warsztaty i szkolenia o ekologii dla dorosłych. Dzięki temu stopniowo zwiększa się świadomość osób odwiedzających Bieszczady. Zyskują wiedzę o tym, jak turystyka oddziałuje na naturę w tych górach oraz jak ważne jest działanie na rzecz ochrony środowiska, aby zmniejszyła się degradacja otoczenia.
Czytaj więcej: Co zobaczyć w najbliższym sąsiedztwie Jabłonkowej Osady? Wyprawa bez samochodu lub na rowerze.
Jakie rozwiązania na rzecz ochrony środowiska zastosowano w Jabłonkowej Osadzie?
Miłośników ekologii ucieszy z pewnością fakt, że w Jabłonkowej Osadzie zastosowano wiele różnych rozwiązań na rzecz ochrony przyrody. Oto najważniejsze z nich.
Deszczówka do podlewania
Woda do podlewania roślin na rabatach ozdobnych jest przez nas pozyskiwana z deszczówki. Każdą kroplę deszczu, która spływa rynnami z domków, zbieramy w dużych zbiornikach. Następnie wykorzystujemy tę wodę do nawadniania roślinności w bardzo suche dni, aby kwiaty i inne rośliny mogły cieszyć oko gości.
Dzięki temu nie pobieramy wody z wodociągów i zatrzymujemy deszczówkę na naszej działce, co ma pozytywne znaczenie dla ochrony środowiska.
Prąd ze słońca
Energia do zasilania domków jest pozyskiwana za pomocą paneli fotowoltaicznych.
To rozwiązanie pozwala zmniejszyć nasze zapotrzebowanie na energię z nieodnawialnych źródeł.
Jest to korzystne dla ochrony przyrody.
Prąd jest również wykorzystany do zasilania samochodów za pomocą ładowarek elektrycznych. Jesteśmy jednym z niewielu obiektów,, w którym znajdziesz tego typu udogodnienie.
Domy z materiałów ekologicznych
Zadbaliśmy o to, żeby domki powstały z wykorzystaniem naturalnych materiałów.
Dzięki temu świetnie współgrają z otoczeniem. Ponadto drewno jest bardziej przyjazne dla środowiska niż betonowe pustaki czy cegły.
Pamiętaj! Podejmowanie działań na rzecz ochrony przyrody jest bardzo ważne, jeśli chcesz, żeby Twoje dzieci i wnuki mogły odwiedzić Bieszczady