Jabłonki jako baza wypadowa w Bieszczadach — dlaczego warto je wybrać?

Szukasz najlepszej bazy wypadowej w Bieszczady? Nie chcesz marnować zbyt dużo czasu na dojazdy do miejsc, gdzie rozpoczynają się wejścia na szlaki turystyczne? Dobrym wyborem mogą być Jabłonki, koło Baligrodu. To niewielka miejscowość, która jest położona przy jednej z głównych dróg, tzw. Wielkiej Pętli Bieszczadzkiej. To nie jedyna jej zaleta. Sprawdź, dlaczego warto wybrać Jabłonki na bazę wypadową.

Zalety Jabłonek — dlaczego to doskonała baza wypadowa?

Jabłonki, w których są nasze domki wypoczynkowe, znajdują się między dwoma większymi miejscowościami na terenie Bieszczadów.

  • Jedna z nich to Baligród. W tym miejscu znajdziesz nie tylko dobrze wyposażone sklepy spożywcze, ale także restauracje i stację paliw. Dzięki temu z łatwością uzupełnisz zapasy żywności i paliwa, a także skosztujesz pysznych regionalnych potraw. Z miejscowości Baligród do Jabłonek jest ok. 7 km.
  • Druga to Cisna. To pewnego rodzaju centrum Bieszczadów. Znajduje się tam m.in. sławna Siekierezada, czyli znana restauracja z lokalnymi przysmakami i piwem. Ponadto z Cisnej prowadzi wiele szlaków turystycznych m.in. na Mochnaczkę, Okrąglik, a także na Wołosań. Ta miejscowość jest położona ok. 9 km od naszego obiektu.


To, że Jabłonki są położone między Baligrodem a Cisną, sprawia, że wieś jest dobrze skomunikowana. Nie ma problemów np. z dostępem do komunikacji miejskiej. W rezultacie nie potrzebujesz własnego auta, aby móc dotrzeć w Bieszczady. Z powodzeniem dojedziesz tu autobusem lub prywatnymi busami.

Czytaj więcej: Historia Jabłonek – wsi, gdzie zginął generał Walter

Szlaki turystyczne w pobliżu Jabłonek, gdzie są całoroczne domki — dostępne dla osób zmotoryzowanych i bez auta

Obawiasz się, że jeśli wybierzesz Jabłonki jako miejsce pobytu, utkniesz w miejscu? Bez obaw! Na mapie Bieszczadów znajdziesz trzy szlaki, które prowadzą z tej miejscowości. Szczególnie polecamy te, które zaczynają i kończą się w Jabłonkach.
Oto nasze propozycje.

  • Berdo przez wzgórze Walter — trasa (tam i z powrotem) ma ok. 8 km. Jej pokonanie zajmie Ci ok. 3 godzin. To idealny wybór np. na popołudniowy spacer, a także jako trasa dla dzieci.
  • Łopiennik — droga (tam i z powrotem) ma ok. 14 km. Jej przejście zajmie Ci nieco ponad 4 godziny. Szczyt Łopiennika jest zalesiony, mimo to widok jest zachwycający. Jeśli masz ochotę na dłuższy spacer, możesz zejść z Łopiennika w kierunku Berda i przez Walter zejść do Jabłonek. Wtedy trasa będzie miała ok. 16 km i jej pokonanie zajmie Ci ponad 5 godzin. To idealna propozycja na całodniową wycieczkę!


Natomiast jeśli masz ochotę na wycieczkę poza Jabłonki, w odległości 15 minut jazdy autem znajdziesz szlaki np. na:

  • Duże Jasło — szlak zaczyna się w Cisnej. Po ok. 3 godzinach dochodzi się na szczyt. Stamtąd można zejść z powrotem do głównej miejscowości lub do Przysłupia i stamtąd kierować się do Dołżycy i Jabłonek;
  • Falową — trasa zaczyna się zarówno w Kalnicy, jak i w Dołżycy. Prowadzi m.in. przez Czereninę, Łuh i bacówkę PPTK Jaworzec, jest doskonałym miejscem do odpoczynku. Cały szlak ma ok. 11 km, a jego przejście zajmuje ok. 4 godzin. Nie ma zbyt dużo podejść, zatem to dobra trasa np. dla osób starszych czy dzieci.


Po drodze z Dołżycy do Jabłonek znajdziesz wiele restauracji z lokalnymi przysmakami. Dzięki temu po długiej wędrówce zjesz dobry obiad i nabierzesz sił na powrót do naszego obiektu.

Zdecyduj się na Jabłonki w pobliżu miejscowości Baligród i zwiedzaj Bieszczady bez marnowania czasu na dojazdy!