Jak spędzić majówkę w Bieszczadach?

Długi majowy weekend to idealny moment na to, żeby odwiedzić Bieszczady.
W tym czasie w górach rozkwitają m.in. sasanki, pierwiosnki i przylaszczki.
Widok jest oszałamiający, dlatego koniecznie warto się tam wybrać.
Szukasz pomysłu na to, jak spędzić majówkę w Bieszczadach?
Chcesz wszystko zaplanować, aby nie marnować ani minuty spędzonej w tych cudownych górach?
Poznaj nasze propozycje na to, co warto zobaczyć w Bieszczadach.

Majówka w Bieszczadach — jak spędzić wolny czas i co warto zobaczyć?

Jeśli chcesz spędzić aktywnie majówkę w Bieszczadach, postaw na Jabłonki. To miejsce, gdzie znajdą dla siebie atrakcje zarówno fani pieszych wędrówek, jak i osoby jeżdżące konno czy na rowerze. Niedaleko Jabłonkowej Osady znajduje się Bieszczadzki Park Narodowy. Na terenie parku narodowego znajdują się różne ciekawe szlaki turystyczne, w tym trasy rowerowe i konne.
Ponadto w Łukowem funkcjonuje Dolina Koni, którą szczerze polecamy.  
Natomiast nasi goście mogą za darmo skorzystać z rowerów, które są dostępne na terenie ośrodka. Dzięki temu można spędzić czas tak, jak się lubi.

Oto nasze pomysły na aktywności w ciągu dnia!

Wędrówka jednym z granicznych szlaków pieszych: Łupków - Zubeńsko - Wysoki Groń – Balnica — Maniów

Łupków – Zubeńsko – Wysoki Groń – Balnica — Maniów to jeden z najrzadziej uczęszczanych szlaków w Bieszczadach. Dzięki temu możesz liczyć tam na spokój i ciszę. Z pewnością odpoczniesz w tym miejscu od miejskiego zgiełku! Po drodze odwiedzisz m.in.

  • opuszczoną wieś Zubeńsko — dowodami, że dawniej mieszkali tam ludzie, są tylko cmentarz i fragmenty dawnej cerkwi. Robią one wrażenie!
  • cmentarz wojskowy z 1914-1915 lat, który znajduje się między Wysokim Groniem
    a Wierchem nad Łazem.

Po drodze miniesz również umocnienia z czasów I wojny światowej i słowacki rezerwat przyrody Udava. Ponadto w niektórych miejscach można dostrzec zagraniczne góry.

Długość trasy wynosi ok. 24 km długości. Jego przejście zajmuje ok. 8 godzin. Zatem, żeby pokonać tę trasę przed zachodem słońca, trzeba wyruszyć w drogę wcześnie rano.

Czytaj więcej: Najciekawsze wieże widokowe w Bieszczadach – co warto odwiedzić? 3 propozycje najpiękniejszych miejsc widokowych

Jazda konno: szlak turystyczny Wola Michowa – Żubracze – Przysłup

Dla fanów jazdy konnej w pobliżu Jabłonek wyznaczono bardzo ciekawy szlak,
który pokrywa się nieco z pieszą trasą turystyczną. Trasa rozpoczyna się przy Latarni Wagabundy w Woli Michowej. Stamtąd należy pokierować się do Ośrodek Górskiej Turystyki Jeździeckiej (OGTJ) Połonina w Żubraczem. Tam można zatrzymać się na popas. Kolejny przystanek ma miejsce w OGTJ Oberża Biesisko w Przysłupiu.

Pokonanie całej trasy zajmuje ok. 5 godzin. Ze szlaku rozpościera się wspaniały widok m.in. na Wołosań, a także na szlak graniczny Łupków-Balnica.
Jazda tą trasą z pewnością zapewni Ci miłe wspomnienia.

Zwiedzanie Bieszczadzkiego Parku Narodowego rowerem: trasa Bukowiec — Beniowa — Bukowiec

Jeśli chcesz pojeździć na rowerze po terenie Bieszczadzkiego Parku Narodowego, zdecyduj się na szlak rowerowy przez opuszczone bieszczadzkie wsie Bukowiec i Beniową. Ta trasa rowerowa na terenie parku narodowego prowadzi z parkingu w Bukowcu, do którego można dojechać od Tarnawy Niżnej, aż do pozostałości po cerkwi i cmentarzu w Beniowej. Tam można zostawić rower i ruszyć na piechotę do Źródeł Sanu. Można także przejechać rowerem przez łąki i po kilkudziesięciu minutach wrócić do Bukowca. Na trasie będziesz mieć okazję nie tylko do przetestowania swoich sił, ale także podziwiania okolicznej przyrody.

Cały szlak ma ok. 19 km. Trasa wiedzie na początku szutrową drogą, jednak uwaga! Nie brakuje odcinków pełnych błota. Jazda nią z pewnością będzie świetną przygodą!

Po tak aktywnym dniu trzeba dobrze odpocząć. Aby Ci to ułatwić, na naszym terenie przygotowaliśmy miejsce, gdzie rozpalisz ognisko i przygotujesz ciepły posiłek. Na koniec zapraszamy również do sauny, gdzie zrelaksujesz się i nabierzesz sił na kolejne aktywności następnego dnia.

Spędź majówkę w Bieszczadach aktywnie, a z pewnością wrócisz do domu z głową pełną wspomnień!