Najciekawsze wieże widokowe w Bieszczadach – co warto odwiedzić? 3 propozycje najpiękniejszych miejsc widokowych

Wybierasz się w Bieszczady z dzieckiem i nie masz pomysłu na to, jak spędzić czas w rodzinnym gronie? A może nie wiesz, gdzie się wybrać poza głównymi szlakami górskimi? Odwiedź najpiękniejsze punkty widokowe w Bieszczadach! Znajdują się one na drewnianych wieżach, które z pewnością zainteresują zarówno malucha, jak i dorosłego. Prezentujemy punkty widokowe, które szczególnie warto odwiedzić ze względu na niesamowite widoki.

Ze szczytów wielu gór rozpościera się piękna panorama na bieszczadzkie wzniesienia czy doliny. Jednak człowiek nie mógłby ich zobaczyć ze względu na bujną roślinność, która otacza szczyty. To typowa cecha bieszczadzkich wzniesień. Dlatego w tych miejscach powstają wysokie wieże widokowe, które ułatwiają podziwianie okolicznej przyrody. W Bieszczadach najpiękniejsze punkty widokowe znajdują się m.in. na Korbani, w Szczerbanówce i w Mucznem.

Muczne - stalowo-drewniana wieża widokowa w Bieszczadach

Uchodzący do niedawna za najnowszy i najwyższy bieszczadzki punkt widokowy to wieża widokowa w Mucznem. Został on udostępniony do zwiedzania w 2020 roku i od razu stał się bardzo popularny.

Platforma widokowa tej 34-metrowej wieży wieży dostępna jest po pokonaniu 180 schodów. Rozciąga się z niej panorama na dolinę górnego Sanu i na Bieszczady po ukraińskiej stronie granicy. Można napawać się widokiem bieszczadzkich szczytów takich jak:

  • Bukowe Berdo,

  • najwyższy szczyt Bieszczadów, czyli Tarnica,

  • Halicz i Rozsypaniec,

  • połonina Wetlińska i połonina Caryńska,

  • Smerek.

Najkrótszy szlak na ten punkt widokowy rozpoczyna się w Mucznem, tuż obok budynku Centrum Leśnictwa. Z pewnością go nie przegapisz, ponieważ widać wieżę widokową już z dołu.
Zimą, przy dużej ilości śniegu, polecamy pokonanie szlaku na rakietach śnieżnych, które można wypożyczyć w wypożyczalni przy Centrum Leśnictwa. Przy okazji wycieczki na tę wieżę warto zobaczyć również zobaczyć zagrodę żubrów w Mucznem.

Więcej o zagrodzie oraz innych atrakcjach dla dzieci dowiecie się tu: 4 atrakcje w Bieszczadach dla dzieci

Panorama na Bieszczady — na szczycie wieży widokowej na Korbani

Korbania to szczyt w Bieszczadach Zachodnich, który ma 894 m n.p.m. Na górze powstała 8-metrowa drewniana wieża, która stanowi jeden z najpiękniejszych podkarpackich punktów widokowych. Widok z wieży rozpościera się na takie bieszczadzkie klasyki, jak:

  • pasmo Żukowa,

  • Połonina Caryńska,

  • Zalew Soliński.

Punkt widokowy dostępny jest przez całą dobę. Obok niego znajduje się zamykany schron. Bardziej odważni mogą w nim nawet przenocować! Została wybudowana w 2014 roku i od razu zyskała dużą popularność.

Czytaj więcej: Zakochaj się w Bieszczadach – poznaj 3 najpiękniejsze bieszczadzkie szlaki

Widok na góry — platforma widokowa Szczerbanówka

Szczerbanówka to wieś, która przestała istnieć na skutek wysiedleń okolicznej ludności. Jednak nie oznacza to, że została zapomniana. Na jej cześć w 2017 roku na przełęczy Przysłup nad Szczerbanówką wybudowano taras widokowy.

Wieża widokowa Szczerbanówka znajduje się około 10 kilometrów za Cisną tuż przy drodze wojewódzkiej nr 897 prowadzącej do Komańczy, więc nie ma problemu, aby tam dotrzeć.

To drewniany obiekt powstały z inicjatywy Nadleśnictwa Cisna. Budowla ma trzy poziomy i około dziewięć metrów wysokości.

Jedno z najpiękniejszych miejsc widokowych, z którego rozpościera się widok na panoramę Bieszczadów. Można stamtąd podziwiać takie szczyty jak:

  • Połonina Wetlińska,

  • Jasło,

  • Wysokie Berdo,

  • Smerek.


Tuż obok wieży prowadzi zielony szlak z Hyrlatej na Wołosań — najwyższy szczyt polskich Bieszczadów Zachodnich w paśmie Wysokiego Działu.

Platforma widokowa Szczerbanówka
platforma widokowa Szczerbanówka

Aktualizacja - w związku z otwarciem nowej wieży dodajemy ją do naszego zestawienia.

Holica w paśmie Żukowa - punkt widokowy zlokalizowany na południe od Ustrzyk Dolnych

Do grona najlepszych punktów widokowych dołączyła w 2023 roku wieża widokowa Holica w paśmie Żukowa. Wieża ta ma 35 metrów wysokości. Dwa zadaszone tarasy widokowe znajdują się na wysokości 17 i 30 metrów. Aby dotrzeć na najwyższy punkt trzeba pokonać 173 stopnie, każdy o szerokości 1 metra, co umożliwia ruch w 2 strony, czyli „góra i dół”. Na szczycie jednocześnie może przebywać do 35 osób.

Widok z wieży na Holicy rozpościera się na Ustrzyki Dolne i wzgórza Gór Słonnych położone na północy. Na zachód od miasta można dostrzec Wielki i Mały Król oraz Kamienną Lawortę, a na wschodzie Gromadzyń i Orlik. Patrząc na południe, zobaczymy grzbiety gór Sanocko-Turczańskich otaczające Jezioro Solińskie, choć samego zalewu nie widać, jedynie Zatokę Teleśnicką. Dalej rozciągają się bieszczadzkie pasma, począwszy od Gniazda Tarnicy i Halicza, przez Połoninę Caryńską i Połoninę Wetlińską, aż po Smerek.

Najmłodsza wieża widokowa w Bieszczadach została wykonana w większości z drewna, gdyż założeniem architektów było, aby wkomponowała się w naturalny krajobraz. Nawet stalowe elementy wieży zostały pomalowane w odcieniu zbliżonym do drewna

Warto odwiedzić bieszczadzkie wieże widokowe, jeśli nie masz ochoty na spacer po wysokich górach czy długie wycieczki po dolinach. Zobaczysz z nich wspaniałą panoramę gór bez odbywania wielogodzinnej wędrówki. Widok na Bieszczady z tej perspektywy jest równie imponujący.

Jeśli spodoba Wam się wycieczka szlakiem wież widokowych, to do najlepszych punktów widokowych zalicza się również taras na szczycie Góry Jawor. Polecamy wycieczkę nad Solinę.

Malownicze punkty widokowe warto odwiedzić, jeśli nie masz ochoty na spacer po wysokich górach czy długie wycieczki po dolinach. Zobaczysz z nich wspaniałą panoramę gór bez odbywania wielogodzinnej wędrówki.