To musisz wiedzieć o Solinie, gdy jedziesz w Bieszczady

To Twój pierwszy wyjazd w Bieszczady i chcesz  skorzystać z największych atrakcji turystycznych regionu? Szukasz idealnego miejsca na odpoczynek z dziećmi lub odmiany od górskich wycieczek? Mamy dla Ciebie pomysł: plaża w Bieszczadach! Wybierz się nad „bieszczadzkie morze”, czyli Solinę. Okoliczne atrakcje oferują turystom szeroki wachlarz możliwości spędzenia czasu. Jest to ciekawe miejsce nie tylko z uwagi na dużą liczbę restauracji, sklepików i straganów z pamiątkami czy przystani statków. Mapa atrakcji Soliny zawiera również takie punkty jak port przy zaporze, kolej linowa, czy największa w Polsce hydroelektrownia. Okolice Soliny oferują liczne atrakcje dla dzieci, jak i dla dorosłych. No i oczywiście piękne widoki gwarantowane.

Solina - garść ciekawostek

Solina słynie z największej betonowej zapory wodnej w Polsce, która powstała w latach 1960-1968 roku. Jest kluczową budowlą hydrotechniczną kraju. Betonowa konstrukcja zapory o wysokości 82 m, długości 664 m i ważąca 2 mln ton spiętrza wody Sanu i Solinki. Co ciekawe objętość betonu zużytego do budowy zapory pozwoliłaby zbudować kilka wieżowców, a jej waga odpowiada wadze 40 tys. tirów!

Dzięki tej monumentalnej konstrukcji powstał Zalew Soliński, największy sztuczny zbiornik wodny w Polsce o pojemności 472 mln m³. Zapora wodna Solina zachwyca turystów i miłośników aktywnego wypoczynku, oferując wiele możliwości spędzenia wolnego czasu. Otoczony malowniczymi krajobrazami Bieszczad, z linią brzegową o długości 160 km i maksymalną głębokością 60 m, zalew zapewnia wiele możliwości rekreacji. Lista atrakcji jest obszerna: żeglarstwo, kajakarstwo oraz wędkowanie, co sprawia, że zbiornik wodny Solina jest idealnym miejscem na niezapomniane chwile na łonie natury. Liczne wypożyczalnie sprzętu wodnego pozwolą każdemu znaleźć dla siebie odpowiednią formę aktywnego wypoczynku.

Często Solinę nazywa się „bieszczadzkimi Krupówkami”, ponieważ wokół elektrowni stoi obecnie wiele straganów. Można na nich kupić np. pamiątki czy tradycyjne sery. Co roku atrakcje nad Soliną przyciągają tłumy turystów.

Lokalizacja i dojazd. Czy Solina to Bieszczady?

Gdzie znajduje się Solina?

Solina to znak rozpoznawczy Bieszczadów. Jednak mało osób wie, że ta wieś nad brzegiem Jeziora Solińskiego jest położona tak naprawdę u podnóża gór Sanocko-Turczańskich. To niewysokie pasmo, które ciągnie się pomiędzy dolinami środkowego Sanu i Stryja (rzeki w Ukrainie).

Druga ciekawostka jest taka, że część tej miejscowości znajduje się… pod wodą. Podczas budowy zapory solińskiej, czyli Zespołu Elektrowni Wodnych Solina-Myczkowce , poniżej ujścia Solinki do Sanu zalano część Soliny (po drugiej stronie zapory znajduje się zalew myczkowiecki). Zatopione zostały również pobliskie wsie, w tym Teleśnica Sanna, Horodek, Sokole, Chrewt, a także kawałek Wołkowyi. Dno zbiornika skrywa wiele tajemnic. Do dziś znajdują się tam pozostałości po dawnych zabudowaniach, czy przedmiotach codziennego użytku.

Jak dojechać do Jeziora Solińskiego?

Dojazd do wsi Solina nie jest trudny. Osoby, które podróżują od strony Rzeszowa, mają do wyboru dwie drogi:

  • przez Brzozów, Sanok i Lesko,

  • przez Dynów i Tyrawę Wołoską,

Wybór drogi zależy od upodobań. Trasy wiodą przez bardzo malownicze okolice, co naszym zdaniem czyni podróż nad Solinę przyjemnością samą w sobie.

Na terenie miejscowości znajdują się dwa parkingi, po obu stronach Soliny. Jeden jest położony na wzgórzu przy wsi Jawor. Nie ma tam zbyt wielu miejsc parkingowych, ale są one usytuowane blisko straganów. Większe miejsce postojowe znajduje się tuż przy wejściu do elektrowni. Stamtąd trzeba przejść przez całą zaporę, aby dotrzeć np. do portu Solina.

Dojazd do Soliny z naszych bieszczadzkich domków zajmuje tylko 30 minut. Sprawdź dostępność naszych domków i zaplanuj spokojne wakacje w Bieszczadach pod tym linkiem.

Chcesz poznać rekomendowane przez nas szlaki turystyczne w Bieszczadach: Sprawdź: Zakochaj się w Bieszczadach – poznaj 3 najpiękniejsze szlaki

Jakie atrakcje okolic Soliny zwiedzić?

Na terenie miejscowości Solina znajduje się m.in. wypożyczalnia sprzętu wodnego. Dzięki temu można spędzić wolny czas, pływając po zbiorniku. Ale nie jest ona jedyną atrakcją Jeziora Solińskiego. Oto pozostałe propozycje!

Jazda kolejką gondolową z widokiem na Jezioro Solińskie w Solinie

Jeżeli szukasz idealnej atrakcji w Bieszczadach dla całej rodziny, to otwarta w lipcu 2022 roku kolej gondolowa nad Jeziorem Solińskim stanowi doskonały wybór.

Podziwiaj Bieszczady z nowej perspektywy

Kolej gondolowa oferuje nie tylko przejazd, ale prawdziwą przygodę nad zielonymi wzgórzami nad Soliną. Z wygodnej gondoli można podziwiać krajobrazy Bieszczad, zalew soliński i monumentalną zaporę z zupełnie nowej perspektywy. Przy dobrej pogodzie można dostrzec w oddali także majestatyczne góry, np. Połoninę Wetlińską.

To 1,5-kilometrowa podróż z stacji początkowej w Plaszy do stacji końcowej na Górze Jawor, która zapewnia zapierające dech w piersiach widoki i jest bezpieczna oraz dostępna dla dzieci.

Atrakcje dostosowane do potrzeb rodzin

Na stacji końcowej Góry Jawor czekają na Was atrakcje, które zachwycą zarówno dorosłych, jak i dzieci. Możecie odwiedzić wieżę widokową z otwartym tarasem, która oferuje niezapomniane widoki na okoliczne krajobrazy. Dla dzieci szczególnie ekscytujące będzie przejście przez zewnętrzny skywalk oraz wizyta w przeszklonej kawiarni, która daje poczucie bliskości z naturą.  

Kolej gondolowa oraz widoki to nie jedyne atrakcje Góry Jawor. Z myślą o najmłodszych powstał tam park rozrywki Tajemnicza Solina – magiczna kraina Biesów i Czadów. Do odkrycia czekają bieszczadzkie legendy i baśnie. Liczne atrakcje dla dzieci gwarantują moc interaktywnych przeżyć, animacji i zabawy dla całej rodziny.

Spacer po Polańczyku

Uzdrowisko Polańczyk Zdrój leży nad zachodnim brzegiem Jeziora Solińskiego, To największy w Bieszczadach ośrodek uzdrowiskowo – wypoczynkowy, który zyskał sławę dzięki występowaniu na jego terenie wód mineralnych, pozwalających na leczenie wielu schorzeń. Polecamy wizytę w Polańczyku każdemu, kto pragnie skorzystać z jego leczniczych walorów i cieszyć się regenerującym wpływem tamtejszych warunków zdrowotnych

Ponadto uzdrowisko Polańczyk oferuje wiele atrakcji dla odwiedzających. Goście mogą korzystać z licznych szlaków spacerowych, które umożliwiają podziwianie malowniczych krajobrazów. Z punktu widokowego w Sawinie, znajdującego się na wysokości 516 m n.p.m., można podziwiać wspaniałe widoki na Bieszczady i Jezioro Solińskie. Dodatkową atrakcją są wyspy na Jeziorze Solińskim, do których można dopłynąć promem, co stanowi wyjątkowe przeżycie dla turystów.

Rejs statkiem z portu Solina

Port przy zaporze oferuje liczne atrakcje. Biała flota kursuje w sezonie letnim codziennie. Dla wielu rejs statkiem po jeziorze solińskim jest największą atrakcją tej okolicy.

Na miejscu turyści mają także możliwość wypożyczenia kajaka lub łódki elektrycznej (bez patentu). Wypożyczalnie sprzętu wodnego oferują również rowerki wodne czy łodzie wiosłowe. Pozwala to na aktywny wypoczynek nad Soliną i dopłynięcie do plaży niedostępnej z lądu i wypoczęcie w spokoju. 

Zwiedzanie elektrowni wodnej

Popularną atrakcją okolicy jest również sama zapora w Solinie oraz hydroelektrownia. Warto udać się na wycieczkę po elektrowni. Podczas zwiedzania przewodnik wyjaśni sposób jej pracy, a także zdradzi ciekawostki dotyczące jej budowy. Zwiedzanie zapory zajmuje ok. 60-70 minut. Uwaga: temperatura w zaporze ok. 7ºC.

Pamiętaj, że na terenie miejscowości znajdują się także liczne plaże, dla których warto odwiedzić Solinę. Można tam wygodnie rozłożyć koc i miło spędzić czas, delektując się widokiem na bieszczadzkie morze! Aż żal nie skorzystać z takiej okazji podczas pobytu w Bieszczadach!

Kiedy warto jechać nad Solinę?

Zalew i okolice Soliny to doskonała całoroczna destynacja. O każdej porze roku gwarantuje niezapomniane widoki. Niektóre atrakcje dostępne są tylko w sezonie letnim, np. rejsy. Wtedy jednak spodziewać się tam można większego tłoku. Pozostałe pory roku zapewnią wypoczynek nad Soliną bez tłumów, jednak z mniejszą dostępnością popularnych atrakcji.

Plaża i kąpielisko w Bieszczadach, port przy zaporze, rejs statkiem po jeziorze czy kolej gondolowa to tylko niektóre powody, dla których warto odbyć podróż i odwiedzić Solinę. Wypoczynek nad Soliną z pewnością będzie odmianą od górskich wędrówek (które bardzo polecamy). Jezioro i okolice Soliny to idealne miejsce w Bieszczadach na wycieczkę z dziećmi.

Szukasz inspiracji, jak spędzić wakacje z dziećmi w Bieszczadach? Koniecznie przeczytaj: 4 atrakcje w Bieszczadach dla dzieci.

Pamiętaj, że na terenie miejscowości znajdują się także liczne plaże. Można tam wygodnie rozłożyć koc i miło spędzić czas, delektując się widokiem na jezioro! Aż żal nie skorzystać z takiej okazji podczas pobytu w Bieszczadach!