To musisz wiedzieć o Solinie, gdy jedziesz w Bieszczady

To Twój pierwszy wyjazd w Bieszczady i chcesz  skorzystać z największych atrakcji turystycznych regionu? Szukasz idealnego miejsca na odpoczynek z dziećmi? Wybierz się nad Solinę, gdzie znajduje się słynna zapora wodna. Jest to ciekawe miejsce nie tylko z uwagi na dużą liczbę restauracji, budek z pamiątkami czy przystani statków. Warto je odwiedzić przede wszystkim z powodu pięknej panoramy i imponującej elektrowni. Dowiedz się więcej o tej miejscowości.

Solina słynie z największej zapory wodnej w Polsce, która powstała w latach 1960-1968 roku. Często tę miejscowość nazywa się „bieszczadzkimi Krupówkami”, ponieważ wokół elektrowni stoi obecnie wiele straganów. Można na nich kupić np. pamiątki czy tradycyjne sery. Co roku to miejsce odwiedzają tłumy osób.

Gdzie znajduje się Solina?

Solina to znak rozpoznawczy Bieszczadów. Jednak mało osób wie, że ta wieś nad brzegiem Jeziora Solińskiego jest położona tak naprawdę u podnóża gór Sanocko-Turczańskich. To niewysokie pasmo, które ciągnie się pomiędzy dolinami środkowego Sanu i Stryja (rzeki w Ukrainie).

Druga ciekawostka jest taka, że część tej miejscowości znajduje się… pod wodą. Podczas budowy zapory solińskiej, czyli Zespołu Elektrowni Wodnych Solina-Myczkowce, poniżej ujścia Solinki do Sanu zalano część Soliny. Zatopione zostały również pobliskie wsie, w tym Teleśnica Sanna, Horodek, Sokole, Chrewt, a także kawałek Wołkowyi. Na dnie jeziora solińskiego do dziś znajdują się pozostałości po dawnych zabudowaniach.

Jak dojechać do Jeziora Solińskiego?

Dojazd do wsi Solina nie jest trudny. Osoby, które podróżują od strony Rzeszowa, mają do wyboru dwie drogi:

  • przez Brzozów, Sanok i Lesko,
  • przez Dynów i Tyrawę Wołoską,

Wybór drogi zależy od upodobań.

Na terenie miejscowości znajdują się dwa parkingi, po obu stronach Soliny. Jeden jest położony na wzgórzu przy wsi Jawor. Nie ma tam zbyt wielu miejsc parkingowych, ale są one usytuowane blisko straganów. Większe miejsce postojowe znajduje się tuż przy wejściu do elektrowni. Stamtąd trzeba przejść przez całą zaporę, aby dotrzeć np. do portu Solina. Dla wielu jest on największą atrakcją Jeziora.

Dojazd do Soliny z naszych bieszczadzkich domków zajmuje tylko 30 minut. Sprawdź dostępność naszych domków na wakacje pod tym linkiem.

Sprawdź również: Zakochaj się w Bieszczadach – poznaj 3 najpiękniejsze szlaki

Jakie atrakcje okolic Soliny zwiedzić?

Na terenie miejscowości Solina znajduje się np. wypożyczalnia sprzętu wodnego. Dzięki temu można spędzić wolny czas, pływając po zbiorniku. Ale nie jest ona jedyną atrakcją Jeziora Solińskiego. Oto pozostałe propozycje!

Wejście na punkt widokowy na cały Zalew Soliński

1 lipca 2022 roku uruchomiono kolejkę gondolową nad taflą Jeziora Solińskiego. Prowadzi ona na wspaniały, duży taras widokowy. Jest to obecnie jedna z największych atrakcji w pobliżu Jeziora Solińskiego, więc spodziewaj się tłumów!
Bilety wstępu warto kupić online z wyprzedzeniem.  

Rejs statkiem z portu Solina

Osoby spragnione wodnych atrakcji Soliny mogą udać się na rejs statkiem po zbiorniku. Bilet można kupić przy kasie nad brzegiem Jeziora. Standardowe kursy trwają ok. 50 minut.

Na miejscu turyści mają także możliwość wypożyczenia kajaka lub łódki elektrycznej (bez patentu). Pozwala to na dopłynięcie do plaży niedostępnej z lądu i wypoczęcie w spokoju. 

Zwiedzanie elektrowni wodnej

Popularną atrakcją Soliny jest również sama zapora. Warto udać się na wycieczkę po elektrowni. Podczas zwiedzania przewodnik wyjaśni sposób jej pracy, a także wyjawi ciekawostki dotyczące jej budowy. Program trwa kilkadziesiąt minut.

Pamiętaj, że na terenie miejscowości znajdują się także liczne plaże. Można tam wygodnie rozłożyć koc i miło spędzić czas, delektując się widokiem na jezioro! Aż żal nie skorzystać z takiej okazji podczas pobytu w Bieszczadach!