4 atrakcje w Bieszczadach dla dzieci – rozkochaj maluchy w polskich górach

Wybierasz się z całą rodziną w podkarpackie góry i chcesz pokazać bliskim wiele lokalnych atrakcji? Szukasz ciekawych miejsc, które pozwolą dzieciom poznać Bieszczady? Wbrew pozorom szlaki turystyczne to nie jedyna atrakcja na tym terenie. Znajdziesz tutaj liczne muzea, a także miejsca, gdzie można aktywnie spędzić czas i skąd można podziwiać bieszczadzkie krajobrazy. Poznaj nasze propozycje!

Wizyta w Muzeum Przyrodniczym Bieszczadzkiego Parku Narodowego w Ustrzykach Dolnych

Muzeum Przyrodnicze Bieszczadzkiego Parku Narodowego w Ustrzykach Dolnych to wyjątkowe miejsce, w którym można ciekawie spędzić czas zarówno z małymi dziećmi, jak i nastolatkami. To trzykondygnacyjny budynek z niesamowitymi wystawami.

  • Na parterze są ekspozycje czasowe, które regularnie się zmieniają. Często można zobaczyć tam dzieła laureatów konkursów, np. fotograficznych.

  • Na I piętrze jest wystawa pt. „Biologia i systematyka świata zwierząt”.

  • Na II piętrze znajduje się ekspozycja pt. „Flora i zbiorowiska roślinne oraz fauna Bieszczadów”.

Widok zwierząt w ich naturalnych rozmiarach może rozbudzić ciekawość i zainspirować do pogłębienia wiedzy przyrodniczej.

Jazda Bieszczadzką Kolejką Leśną z Majdanu

Jeśli masz w domu małego fana pociągów, koniecznie udaj się do Majdanu na przejazd bieszczadzką ciuchcią wąskotorową. To jedna z najpopularniejszych atrakcji turystycznych regionu. Wagony są ciągnięte przez parowozy. Ich widok robi niesamowite wrażenie nawet na dorosłych pasażerach!

Bieszczadzka Kolejka Leśna jeździ z Majdanu do Balnicy i z powrotem (trasa trwa ok. 3 godzin) lub z Majdanu do Dołżycy i z powrotem (przejazd zajmuje 1,5 godziny). Bilety można zakupić online lub na stacji. Trasa wiedzie leśnymi terenami wzdłuż rzeki Solinka. Z okien pociągu można podziwiać bieszczadzkie krajobrazy.

Jazda kolejką gondolową z widokiem na Jezioro Solińskie w Solinie

Największą atrakcją Bieszczad w 2022 roku stała się kolejka gondolowa w Solinie. To nowy obiekt, który wzbudza duże zainteresowanie wśród przyjezdnych. Nic dziwnego! W najwyższym miejscu wagony się znajdują 100 m nad gruntem. Podczas jazdy można zobaczyć piękną panoramę na Jezioro Solińskie i Zalew Myczkowiecki. Przy dobrej pogodzie można dostrzec w oddali także majestatyczne góry, np. Połoninę Wetlińską.

Podróż gondolą rozpoczyna się przy górze Płasza na wysokości 456 m n.p.m. i kończy się na zboczu góry Jawor na wysokości 561 m n.p.m. Cała trasa ma ponad 1,5 km, a przejazd bieszczadzką kolejką gondolową zajmuje ok. 5 minut. Na górze znajduje się taras widokowy i restauracja, gdzie można spróbować lokalnych pyszności.

Dowiedz się więcej: To musisz wiedzieć o Solinie, gdy jedziesz w Bieszczady

Jazda drezyną rowerową po Bieszczadach w Uhercach Mineralnych

Jeśli chcesz skorzystać z najciekawszych bieszczadzkich atrakcji, zdecyduj się na przejazd drezynami rowerowymi. To ciekawa atrakcja dla małych i dużych dzieci! Stacja główna znajduje się w Uhercach Mineralnych. Trasa wiedzie do wsi Jankowce (8,5 km) lub do Olszanicy (12 km) i z powrotem. Po drodze można podziwiać m.in. rezerwat „Bobry w Uhercach”, meandrującą rzekę Olszanicę oraz góry Słonne
i szybowisko Bezmiechowa. Bieszczadzkie Drezyny Rowerowe to świetny wybór, jeśli chcesz aktywnie spędzić wolny czas i poznać te góry od zupełnie innej strony.

To tylko kilka propozycji lokalnych atrakcji, które warto zobaczyć na terenie Bieszczad. Przyjedź w te góry i przekonaj się, że czeka tu na Ciebie znacznie więcej ciekawych miejsc!